Gowin: w ciągu 3-4 lat polska gospodarka powinna być innowacyjna | Nauka w Polsce

Gowin: w ciągu 3-4 lat polska gospodarka powinna być innowacyjna

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 04.03.2016.

Pierwsze projekty w ramach programu Fundusz Funduszy wspierającego innowacyjność mają być realizowane już na początku przyszłego roku. "Cały proces zajmie nam od 3 do 4 lat, podczas których polska gospodarka powinna, przestać być imitacyjna a stać się dużo bardziej innowacyjna" - przekonuje w rozmowie z PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy mającego wspierać start-upy i rozwój innowacyjności z początkowym budżetem ok. 500 mln zł.

"W Polsce, do tej pory, nie przykładano dostatecznej staranności do komercjalizacji badań. Trochę było tak, że środki trafiały do uczelni, do instytutów badawczych, i w zasadzie na tej fazie badawczej zainteresowanie nimi się kończyło" - mówi Gowin.

By przyciągnąć kapitał na komercjalizację badań w Polsce, rząd zainicjował powołanie Funduszu Funduszy, największy w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz wspierający start-upy i innowacyjność. W piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego NCBR i PZU podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. "Oba te podmioty przeznaczają około 500 milionów złotych, pół miliarda na inicjatywy w ramach tzw. Venture Capital. To mają być środki przeznaczone i rozdzielane w ramach konkursów między prywatnych inwestorów, którzy chcą angażować się w dziedzinie innowacyjnego rozwoju" - podkreśla minister.

Pieniądze będą trafiały do tych spółek, które wygrają w konkursach organizowanych przez NCBR. "Zakładamy, że wygrają najlepsi" - mówi zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki. "Firmy pozyskają środki, ale w pewnym momencie, jak osiągną już sukces, to te pieniądze wracają do inwestorów. Na tym polega cały ten mechanizm. Liczymy na to, że w przyszłości te pieniądze będą pracowały dalej" - dodaje.

Kątcki przypomina, że do 2020 roku Polska ma pieniądze z funduszy spójności. "Powiedzmy, że one jeszcze dłużej będą w kraju, ale potem już tych pieniędzy nie będzie, a jeżeli stworzymy tego typu mechanizm, to te pieniądze zaczną nam pracować dalej" - podkreśla.

Utworzenie Funduszu jest jednym z narzędzi realizujących założenia rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wpisując się inicjatywę wspierania innowacyjnych polskich start-upów.

PAP - Nauka w Polsce

ksk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

  • Współtwórczyni wynalazku, dr Magdalena Skóra z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Źródło: CITTRU UJ

    Polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych – odkrycie naukowców z UJ

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera