Ekonomista Jerzy Gwizdała nowym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr hab. Jerzy Gwizdała został w czwartek wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Zapowiedział m.in. budowę centrów zdrowia i sportu, uruchomienie dwóch przedszkoli i wprowadzenie becikowego dla pracowników. Chce też postawić na kształcenie informatyków.

Jedynym konkurentem Gwizdały, który jest ekonomistą, był prof. Grzegorz Węgrzyn – specjalista w zakresie biologii molekularnej i genetyki, autor badań naukowych, które doprowadziły m.in. do odkrycia leku na chorobę genetyczną Sanfilippo. Węgrzyn, który od 2008 r. pełni funkcję prorektora ds. nauki UG, w głosowaniu, w którym brały udział 72 osoby, uzyskał 22 głosy. Pozostałe osoby głosowały na Gwizdałę.

Na konferencji prasowej, którą zorganizowano po ogłoszeniu wyników, Gwizdała zapowiedział, że dzięki środkom, jakie uczelnia chce pozyskać m.in. z budżetu państwa oraz kolejnej perspektywy budżetowej UE, na terenie kampusu w Gdańsku-Oliwie ma powstać m.in. centrum sportowe, na które złożyłyby się: pełnowymiarowe boisko, zespół sal gimnastycznych oraz – być może pływalnia. Zaznaczył, że decyzja dotycząca basenu będzie uzależniona m.in. od planów gdańskiego samorządu, który także zastanawia się nad rozbudową sieci swoich pływalni.

Gwizdała poinformował też, że – wraz z prywatnymi firmami medycznymi - chciałby na terenie kampusu w Oliwie zbudować centrum zdrowia, z którego mogliby korzystać i studenci i ponad trzy tysiące pracowników uczelni. Centrum świadczyłoby m.in. usługi związane z medycyną pracy, laryngologią i okulistyką.

„Rozpoczęliśmy już prace zmierzające do uruchomienia dwóch przedszkoli: jednego na kampusie sopockim i drugiego na oliwskim” – mówił rektor. Jak dodał, chciałby też wprowadzić becikowe, z którego mogliby korzystać pracownicy uczelni. Dodał, że z jego szacunków wynika, iż becikowe mogłoby wynosić około 1,5 tys. zł. „Sądzę, że tyle uda się uzyskać” – powiedział.

Rektor elekt zapowiedział też remont hotelu asystenta oraz rozbudowę (w partnerstwie publiczno-prywatnym) domu akademickiego przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie. „Chcemy przekonać biznesmenów i realizować w partnerstwie publiczno-prywatnym niektóre inwestycje, głównie w tych częściach, gdzie zabraknie pieniędzy publicznych” – podkreślił.

Jak dodał, uczelnia chce też zacieśniać współpracę z przedsiębiorstwami i samorządami. „Trzeba też będzie budować konsorcja naukowe, bo to one będą dostawać pieniądze na naukę i jej rozwój” – zapowiedział. „Chcielibyśmy rozwijać studia doktoranckie, znaleźć m.in. dodatkowe źródła ich finansowania w formie m.in. stypendiów i grantów naukowych” – mówił Gwizdała.

Zapowiedział też duży nacisk na informatyzację uczelni, w tym budowę zintegrowanego systemu zarządzania informatycznego uczelnią. „Chcemy, aby studenci mieli coraz więcej możliwości komunikowania się przez internet z wykładowcami, dziekanatami czy władzami centralnymi” – podkreślił.

„Nasze województw potrzebuje około czterech tysięcy tzw. informatyków informatyki stosowanej, czyli praktyków. W regionie instaluje się bardzo wiele firm informatycznych” – zauważył rektor elekt. Dodał, że UG chce aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na adaptacje budynków i wyposażenie ich w aparaturę, co pozwoliłaby zwiększyć liczbę studentów informatyki stosowanej na UG.

Rektor chce też położyć duży nacisk na promocję uczelni oraz pozyskiwanie studentów z zagranicy, w tym z byłych republik radzieckich, ale też Dalekiego Wschodu oraz Europy środkowo-wschodniej. Zapowiedział także utworzenie jednej dużej organizacji zrzeszającej absolwentów uczelni. „Oni są dziś właścicielami spółek, menadżerami, ludźmi bardzo doświadczonymi” – podkreślił Gwizdała. Jak dodał, chciałby „zbudować z absolwentami bardzo dobre relacje”.

„Pierwszym z zadań, które będę chciał zrobić, będzie wypracowanie wspólnie z senatem uczelni poprawionej wizji rozwoju Uniwersytetu oraz strategiczny plan” – zapowiedział Gwizdała. Jak zaznaczył, jest to konieczne ze względu na liczne zmiany, jakie zaszły od momentu wprowadzenia ostatniego tego typu dokumentu, co miało miejsce przed siedmioma laty.

Gwizdała rozpocznie pełnienie funkcję rektora 1 wrześni; do tego czasu na stanowisku pozostanie dotychczasowy rektor – prof. Bernard Lammek. Kadencja nowego rektora potrwa do końca sierpnia 2020 roku.

Prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała ma 59 lat. Specjalizuje się w dziedzinie finansów, ryzyka finansowego oraz zarządzania. Od początku zawodowej kariery związany jest z Uniwersytetem Gdańskim. To na tej uczelni ukończył studia ekonomiczne i uzyskał stopień doktora i zrobił habilitację w tej samej dziedzinie.

Obecnie jest kierownikiem Katedry Finansów i Ryzyka Finansowego Wydziału Zarządzania. W latach 1991–96 pełnił funkcję dyrektora administracyjnego uczelni, a od 2008 r. zajmuje stanowisko kanclerza.

Gwizdała jest też ekspertem sądowym w dziedzinie finansów i bankowości. W przeszłości pełnił funkcję wiceprezydenta Gdańska. Opracowywał m.in. raiting kredytowy dla miasta i był głównym negocjatorem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w zakresie finansowania inwestycji komunikacyjnych w Gdańsku.

Rektor elekt jest też członkiem wielu stowarzyszeń, w tym Towarzystwa Ekonomicznego, Rady Rozwoju Regionalnego przy Lechu Wałęsie, Instytutu Kaszubskiego i Zrzeszenia Pomorsko-Kaszubskiego, Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz współzałożycielem Stowarzyszenia „Pomorski Instytut Naukowy imienia Profesora Brunona Synaka”.

Jest też laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest żonaty, ma dwóch synów.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera