UE/ 1 mln euro na szybki test określający konieczność stosowania antybiotyków

1 mln euro zdobyć może laureat nagrody „Rozważniejsze stosowanie antybiotyków” ogłoszonej w ramach unijnego programu Horyzont 2020. To środki na zademonstrowanie testu, dzięki któremu lekarze będą mogli przepisywać antybiotyki tylko wówczas, gdy będą potrzebne.

Komisja Europejska przeznaczyła 1 mln euro na zademonstrowanie szybkiego testu. W momencie składania wniosku test powinien być już gotowy do opracowania. Celem nagrody jest zmniejszenie nadmiernego stosowania antybiotyków u pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz powstrzymania rosnącego oporu mikroorganizmów na antybiotyki.

Test musi być tani, szybki, łatwy w obsłudze, a dla pacjentów nieinwazyjny lub mało inwazyjny. W zasadach konkursu określono cele, które muszą zostać spełnione przez wnioskodawców, ale nie zalecono metodologii i nie określono szczegółów technicznych testu. Badacze mają więc dużą dowolność w opracowaniu obiecujących i skutecznych rozwiązań. Pomysły mogą zgłaszać indywidualni naukowcy lub konsorcja.

Na stronie konkursu poinformowano, że oporność na antybiotyki przyczynia się co roku do śmierci 25 tys. osób. To również w samej Europie wydatki rzędu 1,5 mld euro rocznie i straty efektywności na rynku pracy.

W chorobach takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli, infekcje zatok, ucha środkowego i gardła ciągle stosowane są antybiotyki, choć choroby te powodowane są najczęściej przez wirusy, a nie przez bakterie. A wówczas w leczeniu antybiotyki nie są ani przydatne, ani konieczne.

Projekty można zgłaszać do 17 sierpnia 2016 r. Szczegóły na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    119 mln zł z Wirtualnego Instytutu Badawczego na badania z dziedziny onkologii

  • Fot. Adobe Stock

    Poznańscy naukowcy przeprowadzili badania nad boreliozą u dzieci

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera