02.12.2020
PL EN
10.08.2016 aktualizacja 10.08.2016

Dzięki wczesnośredniowiecznemu skarbowi odkryto osadę pierwszych rolników

Arabskie monety i srebrne ozdoby odkryli archeolodzy w gminie Stare Czarnowo pod Szczecinem. W czasie badania miejsca znaleziska natrafili nieopodal na olbrzymie domostwa pierwszych rolników sprzed 7 tys. To pierwsze tego typu odkrycie w rejonie Puszczy Bukowej.

"Podobne srebrne skarby znane są z okolicy. Dla nas, naukowców, znaleziskiem o większej randze są ślady po domostwach rolników sprzed tysiącleci" - opowiada PAP archeolog, doktorant w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, Marcin Dziewanowski, który przebadał miejsce odkrycia skarbu.

Na skarb składa się ponad 100 arabskich monet z czasów panowania Sasanidów i Abbasydów i srebrnych ozdób. Wszystkie monety (oprócz jednej) zostały już we wczesnym średniowieczu pocięte. Ich wartości nie określał nominał tylko kruszec, z którego je wykonano.

Badacze przypuszczają, że złożono je w organicznym pojemniku - prawdopodobnie w worku wśród dużych głazów. W wyniku intensywnej działalności rolniczej przedmioty zostały rozwleczone wzdłuż pola na przestrzeni kilkudziesięciu metrów w dziesięciometrowym pasie.

O srebrach wyłaniających się z ziemi poinformował naukowców entuzjasta używający detektora metalu. Po specjalistycznych analizach zabytki trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podczas spaceru wokół miejsca odkrycia kosztowności Marcin Dziewanowski natknął się na wyraźnie widoczne na polu ślady po dawnej działalności człowieka.

"Początkowo myślałem, że należy je wiązać ze skarbem. Poszukiwałem osady, która funkcjonowała w czasach złożenia skarbu, czyli w X-XII wieku" - opowiada naukowiec.

Tymczasem fragmenty naczyń ceramicznych i zarys budowli wskazywał na zupełnie inny typ znaleziska - tzw. długi dom słupowy, który wznosili pierwsi rolnicy na terenach Polski. Odkrywca szacuje wiek znaleziska na 5100-4900 lat p.n.e. Społeczność, która je wzniosła, związana jest z kulturą ceramiki wstęgowej rytej z epoki neolitu.

Przebadany przez Dziewanowskiego dom ma co najmniej 10 metrów długości. Wewnątrz odkryto fragmenty naczyń, wyroby krzemienne, szczątki kości zwierząt i ziarna zboża.

Naukowcy planują kontynuację badań reliktów po pierwszych rolnikach w sierpniu. Przypuszczają, że niedaleko przebadanej chaty znajduje się kolejna z tego samego okresu.

Kierownik wykopalisk we współpracy z fundacją Ścieżkami Pomorza organizuje wycieczkę krajoznawczą, połączoną z warsztatami archeologii doświadczalnej i wizytą w miejscu badań, która odbędzie się 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o spotkaniu dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/events/155970334829721/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020