W większych stadach ptaki latają szybciej | Nauka w Polsce

W większych stadach ptaki latają szybciej

Z nieznanych powodów ptaki lecą szybciej, kiedy znajdują się w większym stadzie – dowodzą naukowcy na łamach „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

Prędkość lotu u ptaków zależy od wielu czynników, także od wielkości stada. Mimo że wydaje się to dziwne, to jednak okazuje się, że w większych stadach ptaki lecą szybciej – dowodzą szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Lund.

O szybkości ptasiego lotu decyduje kilka głównych czynników. Pierwszy to budowa ciała, w tym ciężar ptaka i kształt jego skrzydeł. Po drugie, kierunek i prędkość wiatru. Po trzecie wreszcie, charakter lotu – czy celem jest poszukiwanie pożywienia, czy może pokonanie długiego dystansu. Naukowców zdziwiło, że pojawił się jeszcze czwarty czynnik – liczebność stada.

„Byłem zaskoczony, jak istotny był to czynnik. Zwykle był lekceważony w badaniach ptasiego lotu” - wyjaśnia jeden z kierujących badaniami, prof. Anders Hedenstrom.

Obserwacje prowadzono na szwedzkiej wyspie Olandii. Wykorzystano do tego urządzenie zwane ornitodolitem, będące czymś w rodzaju teleskopu wyposażonego w laser. Dzięki niemu można było zmierzyć prędkość ptasich stad.

Naukowcy nie znaleźli rozwiązania tej zagadki. Być może chodzi o to, że w liczniejsze stada zbierają się większe ptaki, które latają szybciej. Ponadto w większym stadzie łatwiej jest uniknąć turbulencji i utrzymać wyższą prędkość.

Pełny artykuł znajduje się na stronie http://rstb.royalsocietypublishing.org/content/371/1704/20150396  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera