Chiny/Start kosmicznego modułu orbitalnego Tiangong 2

Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej swój drugi już kosmiczny moduł, w którym będą kwaterować i prowadzić badania naukowe kosmonauci z cumujących do niego statków załogowych.

Rakieta nośna Długi Marsz 7 z modułem Tiangong 2 (Niebiański Pałac 2) wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu. Planuje się, że w październiku w module zamieszka dwóch członków załogi statku kosmicznego Shenzhou 11, by spędzić tam cały miesiąc.

Jak oficjalnie podano, Tiangong 2 posłuży do "testowania systemów i procesów związanych ze średnioterminowymi pobytami w kosmosie oraz zaopatrywaniem w paliwo", jak również do prowadzenia eksperymentów medycznych i technicznych.

Misja mniejszego od niego modułu Tiangong 1, który znalazł się na orbicie we wrześniu 2011 roku i był miejscem dokowania jednego bezzałogowego oraz dwóch załogowych statków serii Shenzhou, dobiegła końca wcześniej w tym roku.(PAP)

dmi/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera