Znamy zwycięzców festiwal filmów astronomicznych OFAFA 2016 w Niepołomicach | Nauka w Polsce

Znamy zwycięzców festiwal filmów astronomicznych OFAFA 2016 w Niepołomicach

Filmy pt. „Jak Węgielek z Brzeszcz chciał zostać astronomem” i „Sklepienie Niebieskie” - zwycięzcami Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA) 2016 w Niepołomicach k. Krakowa.

Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA) 2016, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, odbył się w weekend 18 do 20 listopada w Niepołomicach.

Jego założeniem jest prezentacja filmów tworzonych przez amatorów, pokazujących różne aspekty kosmosu i działalności z nim związanej. Są to zarówno filmy odsłaniające widzom piękno nocnego nieba i obiektów astronomicznych, jak i reportaże z wydarzeń, czy inne formy filmowe. Specjalną kategorią są filmy stworzone poprzez wykonanie bardzo wielu zdjęć w sekwencji czasowej i złożenie z nich filmu. Technika ta nosi określenie timelapse.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych w tym roku filmów, do konkursu zakwalifikowanych zostało 20, w dwóch kategoriach: astronomia ogólna oraz sekwencje czasowe (timelapse). Filmy konkursowe były prezentowane przez pierwsze dwa dni festiwalu. Na laureatów pierwszych trzech miejsc czekały nagrody pieniężne.

W drugiej edycji festiwalum w kategorii „astronomia ogólna” jury konkursu za najlepszy uznało film pt. „Jak Węgielek z Brzeszcz chciał zostać astronomem”, które autorami są Grażyna Lachendro i uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzeszczach. Z kolei w kategorii „timelapse” zwyciężył film pt. „Sklepienie Niebieskie” Szczepana Skibickiego.

Na OFAFA 2016 oprócz filmów konkursowych festiwalowych publiczność mogła oglądać także pokazy pozakonkursowe. Byla okazja zobaczyć m.in. „Las cieni” Andrzeja Cichockiego, „Aurorę Borealis Iceland 2016 in 4K” Marka Substyka, „Ewolucję gwiazd” Bartosza i Piotra Bartos, „Całkowite zaćmienie Słońca 2016 w Indonezji" Sebastiana Soberskiego i Małgorzaty Radomskiej-Misiak, czy wybrane odcinki telewizyjnego serialu naukowego „Astronarium”. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera