Google pomoże leczyć brytyjskich pacjentów

Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) wykorzysta sztuczną inteligencję opracowaną przez Google przy leczeniu pacjentów –informuje serwis „BBC News”.

Lekarze z Royal Free Hospital w Londynie dzięki współpracy z DeepMind - działem Google zajmującym się sztuczną inteligencją - chcą wykorzystać na bezpośrednią opiekę nad pacjentem ponad pół miliona godzin rocznie, przeznaczanych dotychczas na czynności natury biurokratycznej.

Lekarze i pielęgniarki z Royal Free obecnie muszą ręcznie przeglądać papierowe dane pacjentów, aby uzyskać na przykład obraz badań krwi w dłuższym czasie. Teraz dostęp do danych z wielu lat będzie praktycznie natychmiastowy.

Pięcioletnia umowa pomiędzy Deep Mind a szpitalami Barnet, Chase Farm oraz Royal Free dotyczy wykorzystania aplikacji na telefon komórkowy o nazwie Streams. Początkowo ma ona alarmować klinicystów o występujących u ich pacjentów wczesnych objawach uszkodzenia nerek.

W trosce o poufność danych pacjentów będą one zaszyfrowane. Aplikacja będzie wprowadzana do użytku od początku przyszłego roku. Jeśli okaże się sukcesem, zostanie uzupełniona o wykrywanie innych zagrażających życiu patologii, takich jak sepsa czy niewydolność narządów. Pojawienie się nietypowych parametrów uruchomi alarm w ciągu sekund.

Pacjenci w każdej chwili będą mogli wystąpić o zaprzestanie przekazywania ich danych, wysyłając maila do odpowiedniego urzędnika NHS.

Choć współpraca DeepMind z Royal Free Hospital nie przyniesie firmie żadnych finansowych zysków, w dalszej perspektywie liczy ona na tak zwaną monetyzację technologii Streams, gdy jej przydatność zostanie już udowodniona.(PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera