Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
25.11.2016 aktualizacja 25.11.2016

Olsztyński uniwersytet uruchamia kształcenie dualne

Olsztyński uniwersytet uruchamia tzw. kształcenie dualne, które polega na tym, że wybrani studenci w czasie nauki będą praktykowali w firmach, a po zakończeniu nauki - zostaną w nich zatrudnieni. Uczelnia nawiązała współpracę z Michelinem i Obramem.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie podpisał listy intencyjne dotyczące kształcenia dualnego z dwiema firmami: koncernem oponiarskim Michelin, który w Olsztynie ma swoją największą w Polsce fabrykę, i produkującą rozwiązania technologiczne dla przemysłu spożywczego firmą Obram, która w 2015 roku została przejęta przez światowy koncern Tetra Pack. Na obrzeżach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej obwodnicy Olsztyna, w przyszłym roku Obram rozpocznie budowę nowej firmy, w której planuje zatrudnić 150 osób. Obecnie w Obramie pracuje 300 osób.

"Potrzebujemy wysoko wykwalifikowanej kadry, a współpraca z uniwersytetem daje nam taką szansę" - powiedział w czwartek podczas podpisywania listu intencyjnego z uczelnią szef firmy Obram Zbigniew Raczyński.

Rektor UWM prof. Ryszard Górecki poinformował, że oferta kształcenia kadr dla każdej z firm zostanie "skrojona na miarę indywidualnych potrzeb".

"W tym celu oczekujemy, że firmy wskażą nam, jakich specjalistów potrzebują, że personel tych firm będzie nauczał naszych studentów" - mówił rektor w czasie podpisywania porozumienia z Obramem.

Ogólne ramy współpracy zakładają, że w kształceniu dualnym będą uczestniczyli studenci trzech wydziałów: nauk technicznych, nauk o żywności i nauk ekonomicznych. W pierwszym roku nauki studenci będą się kształcili tylko na uczelni, ale już wtedy przejdą rozmowy z firmami w zakresie kształcenia dualnego. Na drugim roku studiów jedna czwarta nauki ma się już odbywać w firmie. Na trzecim roku ten czas ma wzrosnąć do 75 proc. Czwarty rok przyszli inżynierowie mają w całości spędzać w firmach i na temat konkretnych zagadnień związanych z działalnością firm - w których będą się uczyć - studenci napiszą pracę kończącą studia.

"Kształcenie dualne nie będzie masowe, będzie dotyczyło ok. 10 studentów. Zakładamy, że będą to ci najlepsi studenci, którzy w tym celu podpiszą umowę między uczelnią a firmą. Studenci muszą być świadomi tego, że podejmując kształcenie dualne podejmują także zobowiązanie wobec konkretnej firmy" - podkreślił prorektor ds. kształcenia i studentów Jerzy Przyborowski.

Obram już zadeklarował, że interesują go studenci m.in. konstrukcji maszyn, inżynierii materiałowej i automatyki czy inżynierii w mleczarstwie.

Przyborowski pytany, czy Obram zobowiąże studentów do przepracowania w firmie określonego czasu - powiedział, że "firma stworzy takie warunki pracownikom, by nawet nie myśleli o szukaniu pracy gdzie indziej". Zadeklarował też, że w czasie studiów firma będzie materialnie wspierała terminujących u niej studentów, choć nie ma jeszcze decyzji co do formy wsparcia" (czy będzie to stypendium, czy coś innego - PAP).

UWM deklaruje, że kształcenie dualne zostanie od przyszłego roku zaproponowane obecnym studentom I roku.

W rozmowie z PAP rektor UWM zadeklarował także chęć utworzenia na uczelni międzywydziałowej szkoły przedsiębiorczości. W ocenie Góreckiego taka szkoła mogłaby powstać w maju 2017 roku.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest największą uczelnią w regionie, na ponad 70 kierunkach kształci się tu przeszło 20 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

jwo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021