Amerykańska astronautka Whitson po raz ósmy w otwartym kosmosie | Nauka w Polsce

Amerykańska astronautka Whitson po raz ósmy w otwartym kosmosie

Amerykanka Peggy Whitson, najstarsza astronautka na świecie, w czwartek pobiła kolejny rekord jako kobieta z największą liczbą spacerów kosmicznych na koncie - poinformowała NASA. Whitson od listopada przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Po raz ósmy wychodząc w czwartek w przestrzeń kosmiczną, Whitson pobiła poprzedni rekord wyjść w kosmos, ustanowiony przez inną Amerykankę, Suni Williams. W trakcie tego spaceru łączny czas, jaki spędziła w przestrzeni kosmicznej, oddzielona od niej jedynie specjalnym skafandrem, przekroczył 50 godzin i 40 minut.

Do 57-letniej Whitson, biolog z wykształcenia, już teraz należy tytuł najstarszej astronautki na świecie. Dodatkowo, po planowanym na czerwiec powrocie na Ziemię z ISS, będzie też najdłużej przebywającym w kosmosie obywatelem Stanów Zjednoczonych.

W czwartek wraz z innym amerykańskim astronautą, Shane\'em Kimbrough, podczas zaplanowanego na 6,5 godziny spaceru, Whitson wykonywała prace przygotowawcze przy stacji dokowania na module ISS Harmony, która w przyszłości ma posłużyć jako "miejsce parkowania" dla komercyjnych kapsuł załogowych. Z wnętrza stacji towarzyszył im Francuz Thomas Pesquet.

Kolejne wyjście w kosmos, z udziałem Kimborough i Pesqueta, planowane jest na 6 kwietnia. Na pokładzie ISS przebywają obecnie także rosyjscy kosmonauci - Andriej Borysenko, Siergiej Ryżikow i Oleg Nowicki.(PAP)

akl/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera