04.12.2020
PL EN
24.04.2017 aktualizacja 24.04.2017

UW i Urząd m.st. Warszawy podpisały porozumienie o współpracy

Lepsze wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego Uniwersytetu Warszawskiego dla potrzeb stolicy, realizowanie wspólnych projektów badawczych, to niektóre założenia podpisanego w piątek porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Urzędem Miasta st. Warszawy.

Porozumienie o współpracy między Miastem Stołecznym Warszawą i Uniwersytetem Warszawskim podpisali w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Dokument podpisano na 10 lat.

"To umowa ramowa, która stwarza płaszczyznę do podpisywania kolejnych dokumentów tego typu. Będą one dotyczyły już konkretnych projektów studenckich, wolontariackich; wszystkich tych, w których uniwersytet i miasto mogą dobrze współpracować dla obopólnej korzyści" - powiedział w piątek rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.

"Współpraca między różnymi jednostkami a Uniwersytetem Warszawskim już trwa. Teraz ją sformalizowaliśmy. Chodzi o to, aby do Warszawy przyjechało jak najwięcej studentów" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dotychczasowa współpraca - między uczelnią a miastem - jak wyjaśniała prezydent Warszawy - dotyczyła m.in. wolontariatu, prac dyplomowych, kwestii urbanistycznych, komunikacji społecznej, wspólnych seminariów, wykładów, konferencji.

W przyszłości współpraca ma odbywać się na kilku płaszczyznach. "Jedna płaszczyzna to zaangażowanie naszych naukowców - szczególnie z dziedziny nauk społecznych - do współpracy przy planach rozwoju miasta, polityk publicznych i ich ewaluacji" - powiedział rektor UW.

Jak mówił, coraz częściej rozwój miasta jest prognozowany w oparciu o wiele danych, tzw. big data, które gromadzone są przez najróżniejsze czujniki, kamery. "To też nasz obszar zainteresowań. Chcielibyśmy umieć lepiej obrabiać te dane - tak, aby wyniki tej pracy były przydatne społecznie. Liczymy na to, że wspólne przedsięwzięcia z miastem będą miały nie tylko charakter naukowy, ale że będą od razu koncentrowały się na konkretnych problemach mieszkańców, począwszy od takich zagadnień jak smog, a skończywszy na organizacji ruchu czy rozwoju nowych ścieżek komunikacji" - mówił prof. Pałys.

W ramach programu wieloletniego rozwoju Uniwersytet będzie budował w Warszawie kilkanaście budynków. "Chcielibyśmy, aby harmonijnie łączyły się one z architekturą miasta. Nie tylko spełniały funkcje uczelniane, ale także funkcje publiczne. To obszar najintensywniejszej współpracy" - przyznał rektor UW. Budynki te powstaną przede wszystkim na Powiślu, i na Służewcu - gdzie znajdzie się miasteczko akademickie. Z kolei na terenie Kampusu Ochota rozbudowane będzie centrum sportu studenckiego i centrum kultury studenckiej.

Uniwersytet Warszawski kształci ponad 44 tysiące studentów, ponad 3 tys. tys. doktorantów oraz 3,4 tys. uczestników studiów podyplomowych. Roczny budżet UW sięga 1,4 mld zł. Przychody Uniwersytetu z działalności naukowej wzrosły z niecałych 100 mln zł w 2005 roku do ponad 380 mln zł w roku 2014. Do uczelni należą 123 budynki, których łączna powierzchnia to blisko 460 tys. m.kw. W 2016 roku uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia działalności. (PAP)

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020