Lepkosprężyste kleszcze

Dzięki lepkim poduszeczkom na odnóżach i pazurkom jak sprężynki kleszcz dobrze trzyma się zarówno gładkiego liścia, jak i włochatej skóry żywiciela – informuje „Journal of Experimental Biology”.

Spragnione krwi kleszcze pospolite (Ixodes ricinus) czyhają na roślinach i opadłych liściach na nadejście ciepłokrwistego ptaka lub ssaka. Gdy dostana się na jego skórę, znajdują dogodne miejsce, by wbić ryjek i ssać krew (samica może wypić tyle, że objętość jej ciała rośnie ponad 100 razy).

Poza przystosowanym do zakotwiczania igłowatym ryjkiem - i śliną o właściwościach znieczulających oraz przeciwkrzepliwych - atutem kleszcza są także elastyczne odnóża wyposażone w parzyste pazurki, którymi przyczepia się do podłoża. Szczególnie zajadle trzymają się skóry samice, które potrzebują więcej krwi od samców.

Jak wykazali Dagmar Voigt i Stanislav Gorb z uniwersytetu w Kilonii (Niemcy) pomiędzy pazurkami znajdują się poduszeczki, które mogą się rozkładać jak wachlarz. Dzięki nim kleszczowi udaje się przyczepić nawet do najgładszej powierzchni (o ile ssaki i ptaki są zwykle włochate, liście roślin bywają śliskie). Pofałdowanie poduszeczki oraz jej elastyczność, osiągnięta dzięki obecności białka rezyliny (resilin), zwiększają powierzchnię kontaktu z podłożem. To z kolei zwiększa siły przyciągania międzycząsteczkowego. Również wydzielany poprzez drobniutkie pory płyn poprawia przyleganie do podłoża.

Dzięki zawartej w odnóżach i pazurkach rezylinie, substancji o wyjątkowej elastyczności, odciągnięty od skóry kleszcz wraca do początkowego położenia jak przyciągnięty sprężyną (rezylina jest też odpowiedzialna za rekordowe skoki pcheł). (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera