Opole/Jarosław Gowin otworzył Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin otworzył w środę siedzibę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim. Będzie się w nim kształcić 100 studentów nowo powołanego na uczelni kierunku lekarskiego.

W przyszłości kierunek ma być bazą wydziału medycznego. W środę uroczyście oddano do użytku nowoczesne pomieszczenia Collegium Medicum, którego budowę rozpoczęto na początku tego roku m.in. dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz opolskich samorządów i firm.

"Cieszę się, że powstaje kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim, bo wymagało to olbrzymich nakładów finansowych. My możemy sobie pozwolić na nie do końca doskonały poziom wykształcenia politologów, czy historyków, ale jeżeli chodzi o lekarzy, muszą być kształceni na światowym poziomie, bo od nich zależy życie i zdrowie pacjentów. Być może jest to ostatni kierunek lekarski otwierany w Polsce na przestrzeni wielu, wielu lat" - powiedział PAP minister Gowin przed uroczystością otwarcia placówki.

Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który powstał w tym roku w drodze przekształcenia Wojewódzkiego Centrum Medycznego, podkreślił szanse, jakie powstały dla jego placówki w wyniku utworzenie kierunku medycznego w Opolu.

"Jako nowo powstały szpital kliniczny rozpoczynamy kształcenie przyszłych lekarzy i prowadzenie badań naukowych na szeroką skalę. Otrzymaliśmy możliwość sięgnięcia po pieniądze dostępne jedynie dla jednostek klinicznych. Już złożyliśmy kilka projektów. Jako pierwsi w województwie będziemy kształcić na miejscu lekarzy na nowoczesnym sprzęcie i pod okiem naszej kadry oraz wysokiej klasy specjalistów z kilku wiodących ośrodków w Polsce" - zapowiedział Madera.

Prof. Sławomir Żegleń z Katedry Histologii UO w rozmowie z PAP zapewnił, że opolska uczelnia dysponuje sprzętem i pomocami naukowymi, których mogą jej pozazdrościć nawet uczelnie z wieloletnią tradycją.

"Choćby z tej racji, że jest to placówka utworzona od podstaw, nasze centrum dydaktyczne można zaliczyć do najnowocześniejszych w kraju, a może i w Europie. Nie obawiam się problemów z kadrą. Z Opola jest stosunkowo blisko do silnych ośrodków akademickich na Górnym Śląsku, we Wrocławiu czy Łodzi. Najważniejsze teraz to dobrze uczyć przyszłych dobrych lekarzy" - podkreślił naukowiec. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

Nauka w Polsce

masz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera