Wędrówka Alana trwa...

Wilk Alan, któremu w połowie marca niemieccy naukowcy założyli obrożę z nadajnikiem GPS, nadal wędruje po Polsce. W ciągu trzech tygodni od momentu przekroczenia polsko-niemieckiej granicy, przemierzył już pięć województw i ponad 870 kilometrów. Jego wędrówka umożliwia prowadzenie badań nad migracją wilków - informuje Stowarzyszenie dla Natury WILK.

W ciągu trzech tygodni Alan przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, przebył Puszczę Rzepińską, Puszczę Lubuską, Dolinę Noteci, Lasy Wałeckie, Bory Tucholskie, by następnie przedostać się na prawy brzeg Wisły i obejść Warszawę od północy. Dotychczas przemierzył pięć województw: lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie.

W połowie marca, w pobliżu miejscowości Bad Muskau w Saksonii, kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej, dwa jednoroczne wilki zostały wyposażone przez naukowców w nadajniki z systemem GPS GSM. Zorganizowana przez nich akcja jest częścią badań nad migracją wilków.

Trzy tygodnie temu, jeden z wilków wyruszył przekroczył granicę polsko-niemiecką na południe od Forst. Od tego momentu naukowcy z biura Lupus w Spreewitz przesyłają informacje o miejscach pobytu Alana do biura Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Dzięki temu pracownicy Stowarzyszenia mogą monitorować jego wędrówkę po terenie Polski.

Najprawdopodobniej Alan niebawem dotrze w obszary zasiedlone przez populacje wilka w Polsce północno-wschodniej. Być może właśnie tam założy własną rodzinę.

Dotychczas niewiele wiadomo o mechanizmach, jakie rządzą długodystansowymi migracjami dużych drapieżników. Trudno też określić co spowodowało, że to Alan wyruszył w tak długą podróż, a jego brat Karl - oznakowany w tym samym czasie - po 150 kilometrowej wyprawie w głąb Niemiec powrócił i pozostał na terytorium swojej watahy.

Mapa wędrówki oraz zdjęcia Alana są dostępne na stronie: www.polskiwilk.org.pl. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera