12.07.2020
PL EN
23.07.2019 aktualizacja 23.07.2019

"Geograficzno-polityczny atlas Polski" z wyróżnieniem kartografów w Tokio

„Geograficzno-polityczny atlas Polski” pod redakcją dr. hab. Marcina Solarza z Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał trzecie miejsce w kategorii atlasów podczas 29. edycji International Cartographic Conference w Tokio - poinformowano na stronie UW. W Atlasie informacje o Polsce ujęto na około 500 kolorowych mapach.

Praca została wyróżniona przez jury International Cartographic Association, które przyznało jej trzecie miejsce w kategorii atlasów - poinformowano na stronie UW.

W publikacji przedstawiono geopolityczną i gospodarczą pozycję Polski na tle pozostałych państw Europy i świata, jak również dane dotyczące ekonomii i społeczeństwa polskiego. Informacje o Polsce ujęto na około pięciuset kolorowych mapach.

Atlas dostarcza wiedzy o Polsce, zmianach granic jej terytorium, ale też ewolucji systemów politycznych w kraju, jego przynależności do organizacji międzynarodowych, pozycji w regionie, kulturze, sytuacji ekonomiczno-zawodowej czy wyznaniu mieszkańców etc. Znaleźć tu można dodatkowo polsko-angielski słowniczek nazw geograficznych i polskich partii politycznych.

"W 2015 roku Narodowe Centrum Nauki przyznało środki na realizację atlasu. Wprawdzie od samego początku tematycznie był on szeroko zakrojony, ale z czasem stał się +projektem totalnym+. Stąd z zaplanowanych 150 rozrósł się do około pół tysiąca map pokazujących zmiany granic, politykę zagraniczną i historyczną, dylematy i koncepcje geopolityczne, problemy bezpieczeństwa, Polskę w różnych kontekstach międzynarodowych, polską soft power, geografię wyborczą, zmiany nazewnictwa w przestrzeni publicznej, kwestie ustrojowe i społeczno-gospodarcze, procesy demograficzne, mniejszości w Polsce i Polaków za granicą" – mówi dr hab. Marcin Solarz, prof. UW z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020