15.08.2020
PL EN
10.10.2019 aktualizacja 10.10.2019

Konferencja "Nasze pszczoły" od soboty w Krakowie

For. Fotolia For. Fotolia

O przyszłości pszczelarstwa w Małopolsce będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się 12 i 13 października w Krakowie. Naukowcy omówią zagrożenia związane z obcymi gatunkami pszczół obecnymi w Polsce i problemy zdrowotne rodzimej pszczoły miodnej.

Bezpłatną konferencję naukową organizuje Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Wykładowcy poruszą tematy dotyczące hodowli pszczoły miodnej i jej problemów zdrowotnych. Las jako naturalne siedlisko pszczół przedstawi dr inż. Kazimierz Szabla, kierownik projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów - pszczoły wracają do lasu”.

Będzie też mowa o rozmieszczeniu podgatunków pszczoły miodnej w Polsce oraz o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą wprowadzanie obcych podgatunków pszczół. Eksperci zajmą się również kwestiami hodowli matek pszczelich. Wytłumaczą, jak choroby pszczół wpływają na zdrowie i jakość funkcjonowania matek pszczelich. Debatę o przyszłości pszczelarstwa Małopolski poprowadzi prof. dr hab. Krystyna Czekońska. W dyskusji będzie mógł wziąć udział każdy chętny. W gronie ekspertów znajdą się prezesi Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu, Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach oraz pracownicy naukowi.

W drugim dniu zjazdu zainteresowani słuchacze odwiedzą pasiekę ojców Kapucynów, ulokowaną w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskich plant. Zwiedzanie również jest bezpłatne.

Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00 12 października w Centrum Kongresowym UR, Al. 29 Listopada 46 w Krakowie. Jej współorganizatorami są: Polska Akademia Umiejętności, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, Karpacki Związek Pszczelarzy w Nowym Sączu, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego oraz Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020