Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
14.10.2019 aktualizacja 14.10.2019

Prezydent na UKSW: wolność i szacunek zawsze są tutaj przestrzegane

Warszawa, 14.10.2019. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczy w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozpoczynającej obchody 20-lecia uczelni, PAP/Piotr Nowak Warszawa, 14.10.2019. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczy w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozpoczynającej obchody 20-lecia uczelni, PAP/Piotr Nowak

Jesteście uniwersytetem, na którym wolność znaczy wolność, a szacunek - szacunek. Te wartości są tutaj przestrzegane, czego wielu innych miejscach bardzo brakuje. To tutaj była prawdziwa wolność nauki, badań naukowych - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na warszawskim UKSW.

"Mam głębokie osobiste przekonanie, że uczelnia, w której statucie nałożony jest na akademików i studentów obowiązek pielęgnowania wartości ogólnoludzkich, narodowych i chrześcijańskich, to jest bardzo ważne miejsce na mapie nauki i edukacji naszego kraju" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2010 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.

Jak podkreślił, jest to nie do przecenienia, że na uczelni, która ma głęboki profil chrześcijański, katolicki zaistniały wydziały: medyczny oraz historyczny. "To właśnie na uczelni o takim profilu polska historia powinna być badana, o polskiej historii powinny być uczone następne pokolenia młodych ludzi, którzy będą przygotowywani do wykonywania zawodu nauczyciela historii" - dodał.

Prezydent przyznał, że UKSW to uczelnia, na której uroczystościach bywał najczęściej. "Ten uniwersytet (...), odkąd go pamiętam i odkąd go znam, zawsze działał tak, że odpowiadał całkowicie tym wartościom, do których ja zawsze czułem się przywiązany, i w których ja zostałem wychowany" - zaznaczył.

Wspomniał, że na UKSW z życzliwością i zrozumieniem zawsze spotykał się również prezydent Lech Kaczyński, nawet w najtrudniejszych dla niego czasach. "Także w okresie, kiedy pana prezydenta już zabrakło, to tutaj mogłem przychodzić po to, by zapoznać się z badaniami, by wymienić poglądy, po to, by wysłuchać poglądów, których zabraniano wygłaszać na innych uczelniach, zamykając sale wykładowe, zamykając aule, gabinety. To tutaj była prawdziwa wolność nauki, badań naukowych, to tu była prawdziwa wolność słowa" - powiedział. "Jesteście prawdziwym uniwersytetem, na którym wolność znaczy wolność, a szacunek znaczy szacunek. To są te wartości, które macie zapisane w statucie i te wartości są tutaj przestrzegane, czego wielu innych miejscach bardzo brakuje" - dodał prezydent.

Obecny na uroczystości minister zdrowia Łukasz Szumowski życzył studentom, by w czasie studiów posiedli mądrość, czyli „umiejętność połączenia wiedzy z dobrem”. Według niego nie zdobędą jej z książek, ale zdobyć ją mogą dzięki kontaktom z mistrzami, których spotkają m.in. na uniwersytecie.

Na początku października Watykan poinformował, że papież Franciszek zatwierdził dekret, otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński wyrażając radość z tego wydarzenia, w swoim wystąpieniu zaznaczył: „Nasza uczelnia jest jedyną w świecie jego uniwersytetem”. I dodał: „Jesteśmy przekonani, że Wyszyński jest patronem na obecne czasy”.

Ks. kardynał Kazimierz Nycz zwrócił z kolei uwagę, że Kościół wynosi Stefana Wyszyńskiego na ołtarze w roku, w którym obchodzony jest jubileusz 20-lecia UKSW. Zdaniem Nycza powinno to przybliżyć Wyszyńskiego społeczności akademickiej. Zaapelował do obecnych, by wyniesienie Stefana Wyszyńskiego na ołtarze „pomogło go naśladować i mieć w nim wspaniałego orędownika”.

Nowy rok akademicki na UKSW rozpoczęło ponad 8,7 tys. osób, tym ponad 3,4 tys. studentów pierwszego roku. W tym roku akademickim uczelnia obchodzi jubileusz 20-lecia, nad którym patronat objął prezydent RP. Jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie działa od 1999 roku. Początki UKSW sięgają jednak 1954 roku, kiedy to nosiła nazwę Akademii Teologii Katolickiej (ATK). Uniwersytet zatrudnia ponad 1200 osób w tym 784 nauczycieli akademickich i 445 pracowników administracyjnych. (PAP)

Autorki: Ludwika Tomala, Ewelina Krajczyńska

lt/ ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021