04.12.2020
PL EN
04.12.2019 aktualizacja 04.12.2019

Ks. prof. Janusz Mariański doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wybitny socjolog religii, autor blisko 60 książek, związany przez kilkadziesiąt lat z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim ks. prof. Janusz Mariański został we wtorek wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Ks. prof. Janusz Mariański to wybitny socjolog religii i moralności. Jest autorem prac, podejmujących próby odpowiedzi na najważniejsze pytania w zakresie kwestii moralnych. Jako badacz i człowiek jest mistrzem i nauczycielem dla kolejnych pokoleń socjologów. To niepodważalny autorytet w zakresie naukowej analizy trudnych tematów, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Dzięki niemu łatwiej zrozumieć nam dziejące się wokół zjawiska społeczne" – powiedział podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk.

"Osobista godność, autorytet, skromność, życzliwość, pracowitość, niezwykła erudycja, odkrywczość i innowacyjność, a jednocześnie pielgrzymia tożsamość, zatroskanie o swoich uczniów, gościnność, umiejętność obdarowania przyjaźnią i uwagą współtworzą profil osobowości ks. prof. Janusza Mariańskiego. Jest socjologiem rzetelnych diagnoz, mądrych i uczciwych interpretacji, generalizacji i teorii oraz rozsądnych i trafnych refleksji wobec przyszłości" – podkreślił w laudacji promotor doktoranta prof. Wojciech Świątkiewicz.

Ks. prof. Janusz Mariański wygłosił krótki wykład na temat na temat zjawiska sekularyzacji w Europie i obserwowanego na kontynencie powrotu do duchowości. "Europa nie będzie bez Boga, ale być może nie będzie to tylko Bóg chrześcijański. W tym, co ludzkie, religijne nie ma konieczności dziejowych. Sami Europejczycy zadecydują, jaki będzie ich kontynent" – powiedział.

"Religijna przyszłość Europy, która ukształtuje się w najbliższych 30 latach jest nieznana, a gdybyśmy szukali prognoz socjologów, to powiem na pocieszenie, że te prognozy najczęściej się nie spełniają. Być może i teraz tak będzie. Przyszłość Europejczyków leży w ich rękach, ale nie jesteśmy skazani na bezreligijne społeczeństwo" – dodał ks. prof. Janusz Mariański.

W swojej ponadpięćdziesięcioletniej historii Uniwersytet Śląski w Katowicach uhonorował tytułem doktora honoris causa m.in. Tadeusza Różewicza, Józefa Szajnę, Ryszarda Kapuścińskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Kilara, Jacquesa Derridę czy Johna Maxwella Coetzee. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020