12.07.2020
PL EN
10.12.2019 aktualizacja 10.12.2019

Prestiżowy grant ERC dla badaczki związanej z Polską Akademią Nauk

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak podróże studentów w renesansowej Europie wpłynęły na rozwój wiedzy i kultury? Tym tematem zajmie się prof. Valentina Lepri z Polskiej Akademii Nauk w ramach przyznanego jej przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) Consolidator Grant w wysokości ponad 1,7 mln euro.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. Consolidator Grant ERC jest skierowany do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie. Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy.

Na opublikowanej we wtorek liście zdobywców tegorocznych Consolidator Grant znalazło się 301 naukowców z całej Europy. Badacze otrzymają w sumie 600 mln euro. Jeden z grantów będzie realizowany w Polsce - w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Valentinę Lepri. Badaczka otrzyma na jego realizację ponad 1,7 mln euro.

ERC dofinansuje jej projekt "From East to West, and Back Again: Student Travel and Transcultural Knowledge Production in Renaissance Europe (c. 1470 - c. 1620)" ("Od wschodu do zachodu i z powrotem: podróże studentów i transkulturowa produkcja wiedzy w renesansowej Europie ok. 1470-1620). Prof. Lepri zbada, jak podróże studentów w renesansowej Europie wpłynęły na rozwój wiedzy i kultury. Ma być to pierwsze kompleksowe studium nad tworzeniem wiedzy międzykulturowej w Europie we wczesnej epoce nowożytnej.

"Bycie naukowcem to najlepszy zawód na świecie. Czuję ogromną wdzięczność dla Polski, bo tutaj dostałam szansę realizowania się jako badaczka" – mówi prof. Valentina Lepri, cytowana w komunikacie PAN. "Jestem przekonana, że współpraca w ramach nagrodzonego projektu otworzy nowy, inspirujący rozdział w badaniach renesansu" - podkreśla.

Prof. Valentina Lepri pochodzi z Włoch. Jest historykiem idei, a jej badania dotyczą renesansu. Była stypendystką m.in. w ośrodku studiów renesansowych Uniwersytetu Harvarda Villa I Tatti oraz laureatką unijnego grantu Maria Skłodowska-Curie.

PAN zwraca uwagę, że wśród zdobywców Consolidator Grant znalazła się także Polka, dr Anna Matysiak z Austriackiej Akademii Nauk, która składała wniosek z jednostką zagraniczną i planuje przeniesienie grantu do polskiej jednostki naukowej.

Najwięcej Consolidator Grants ERC w tegorocznej edycji zdobyły projekty, które będą realizowane na uniwersytetach i jednostkach badawczych w Niemczech (52), Wielkiej Brytanii (50), Francji (43) i w Holandii (32). O granty ubiegało się blisko 2500 naukowców, z czego ok. 12 proc. je otrzymało. 31 proc. grantów trafiło do kobiet.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020