Białko produkowane przez wątrobę odmładza mózg

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Białko Gpld1 wydzielane przez wątrobę po wysiłku fizycznym poprawia pracę mózgu - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, których wnioski ukazały się na łamach pisma „Science”.

Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że po aktywności fizycznej wątroba produkuje białko Gpld1, które trafia do krwiobiegu. Wyższy poziom tego białka we krwi przekłada się na lepszą pracę mózgu starszych gryzoni. Poziom Gpld1 jest wyższy także u starszych osób, które ćwiczą regularnie. Na dalszym etapie badań naukowcy ustalili, że podniesienie poziomu Gpld1 przynosiło podobne korzyści dla mózgu co regularna aktywność fizyczna.

Krew pobraną od starszych regularnie aktywnych myszy podano nieaktywnym gryzoniom. Po czterech tygodniach takiej kuracji nieaktywne myszy zaczęły wykazywać dużą poprawę w zakresie funkcji poznawczych, a w ich mózgach zaobserwowano zwiększoną produkcję nowych komórek nerwowych w hipokampie, tj. obszarze odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się.

Aby ustalić przyczynę, badacze porównywali skład krwi obu grup myszy. Zidentyfikowali 30 białek, z których 19 pochodziło z wątroby i było wcześniej łączone głównie z regulacją metabolizmu. Dwa z nich - Gpld1 i Pon1 - wydawały się mieć szczególnie istotne znaczenie.

Badacze postanowili przyjrzeć się Gpld1, gdyż niewiele uwagi poświęcano dotychczas jego funkcjom. Myszy poddano modyfikacji genetycznej, aby ich wątroba wydzielała większą ilość tego białka. Po trzech tygodniach osiągnięto podobną poprawę w zakresie funkcji kognitywnych co po sześciu tygodniach regularnych ćwiczeń.

Aktywność fizyczna chroni przed osłabieniem funkcji poznawczych związanym z wiekiem i poprawia sprawność umysłową osób z grupy ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja. Wielu seniorów nie jest jednak w stanie ćwiczyć regularne ze względu na ograniczenia fizyczne. Te wyniki wskazują, że istnieje możliwość osiągnięcia podobnych korzyści za pomocą odpowiedniej kuracji – podsumowują autorzy. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

  • Fot. Adobe Stock

    Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera