Bicie serca wpływa na zmysły

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

To, że mózg tłumi odczuwanie bicia serca, wpływa również na odbiór innych bodźców czuciowych – informuje pismo „PNAS”. Cykl serca składa się z dwóch faz: skurczowej i rozkurczowej. Wcześniejsze badania sugerowały, że dana osoba jest bardziej podatna na różne bodźce podczas rozkurczu i mniej wrażliwa w fazie skurczu.

W normalnych okolicznościach nie odczuwamy bicia serca – daje się ono zauważyć tylko w nietypowych sytuacjach, na przykład w chwilach zdenerwowania czy przy arytmii.

Badaniem aktywnego tłumienia percepcji bicia serca przez mózg zajął się zespół naukowców z Instytutu Nauk o Człowieku i Mózgu Maxa Plancka (Lipsk) przy współpracy Vadima Nikulina z moskiewskiego Uniwersytetu HSE.

Jak wykazali autorzy, tłumiąc odczuwanie bicia serca, mózg może wpływać również na percepcję innych bodźców czuciowych.

Aby ustalić, co dzieje się z mózgiem podczas różnych faz cyklu sercowego, naukowcy stymulowali palce 37 osób ledwo wyczuwalnym prądem elektrycznym. W tym samym czasie aktywność ich mózgu i serca były monitorowane odpowiednio za pomocą EEG i EKG, a po każdym teście pytano uczestników, czy odczuwali jakąkolwiek stymulację.

Tak jak oczekiwano, podczas skurczu badani często nie zauważali obecności bodźców. Temu spadkowi wrażliwości towarzyszyła zmieniona aktywność mózgu. Zapis EEG może uwidocznić potencjał P300 związany z wykrywaniem bodźców. Podczas skurczu potencjał ten był mniej wyraźny. Jak wykazały dalsze analizy, im większy potencjał spowodowany biciem serca, tym niższy potencjał P300 i tym bardziej prawdopodobne, że pacjent nie wyczuje prądu.

Autorzy uważają, że mózg przewiduje, kiedy nastąpi kolejny skurcz i silniej tłumi odbieranie bodźców w fazie skurczowej, aby rytm serca nas nie rozpraszał ani nie był mylony z zewnętrznymi bodźcami.

„Te wyniki są interesujące, ponieważ pokazują, że nasze świadome postrzeganie świata zewnętrznego może się zmieniać w każdym cyklu bicia serca, co jest rytmicznym wydarzeniem, na które w większości nie zwracamy uwagi - mówi Esra Al, główna autorka badania. - Sugerują, że nie tylko mózg, ale także ciało odgrywa ważną rolę w kształtowaniu naszej świadomości”.

Wyniki badania mogą zapewnić nowy wgląd w zrozumienie zjawisk neurologicznych w warunkach lęku. Takie warunki są związane nie tylko ze zmianą częstości akcji serca, ale także ze zmianą postrzegania pulsu.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

  • Fot. Adobe Stock

    Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera