Zidentyfikowano czynniki sprzyjające spadkowi zdolności poznawczych w średnim wieku

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, takie jak palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, sprzyjają szybszemu spadkowi zdolności poznawczych w średnim wieku – wynika z badania zamieszczonego na łamach „Neurology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) zebrali od ponad 2,5 tys. osób (w wieku średnio 50 lat) dane na temat ich stanu zdrowotnego oraz wykonali na nich testy mierzące funkcje myślenia i pamięci. Pięć lat później powtórzyli badanie testowe.

Okazało się, że niektóre czynniki związane z prawdopodobieństwem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takie jak palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca, korelowały również z szybszym pojawianiem się u badanych ubytków w zakresie zdrowia poznawczego.

Na przykład palenie o 65 proc. zwiększało ryzyko szybszego pogorszenia funkcji myślenia i pamięci, wysokie ciśnienie krwi - o 87 proc., a cukrzyca – prawie trzykrotnie.

„Innymi słowy ludzie z tymi czynnikami ryzyka mieli większą szansę na szybszy spadek zdolności poznawczych, niż grupa rówieśników, która nie paliła, nie miała wysokiego ciśnienia krwi, ani nie miała cukrzycy. To zachęcające wiedzieć, że istnieją zachowania, które ludzie mogą modyfikować w połowie życia, aby zapobiec największym ubytkom w obrębie myślenia i pamięci wraz z wiekiem” – komentuje prof. Kristine Yaffe, współautorka badania.

Z kolei pozostałe czynniki – otyłość i wysoki poziom cholesterolu – które w innych badaniach bywały wiązane ze spadkiem zdolności poznawczych, w niniejszej pracy nie współwystępowały z drastycznym pogorszeniem tych funkcji.

„To zaskakujące, że ludzie uważani za otyłych i ci z wysokim cholesterolem nie mieli większego ryzyka spadku zdolności poznawczych. W innych badaniach wykazano związek pomiędzy otyłością i demencją, ale głównie u starszych osób. Tymczasem badania sprawdzające związek między wysokim cholesterolem a demencją przynosiły mieszane rezultaty” – mówi prof. Yaffe.

Źródło: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000010078

(PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

  • Fot. Adobe Stock

    Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera