Interferon beta może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podawany dooskrzelowo preparat zawierający interferon beta może zmniejszać o 79 proc. ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu postaci COVID-19 - wynika z badania, o którym informuje Reuters.

Interferon beta to naturalnie występujące białko wytwarzane przez komórki ssaków, na przykład fibroblasty i makrofagi. Wykazuje (między innymi) działanie przeciwwirusowe. Niektóre objawy chorobowe, takie jak gorączka czy bóle mięśni są spowodowane wytwarzaniem interferonu podczas infekcji. Preparaty interferonu beta stosowane były dotychczas głównie w leczeniu stwardnienia rozsianego(SM). Koronawirus wydaje się hamować wytwarzanie naturalnego interferonu beta.

Jak ogłosiła w poniedziałek firma Synairgen Plc, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania kliniczne wykazały, że zawierający interferon beta preparat SNG001 zmniejsza o 79 proc. ryzyko ciężkiego (zwykle wymagającego stosowania respiratora) przebiegu COVID-19. Średni czas spędzony przez pacjenta w szpitalu skrócił się wskutek jego stosowania z 9 do 6 dni.

Badanie obejmowało 101 pacjentów z COVID-19 przyjętych do dziewięciu szpitali - podaje BBC. Części z nich podawano do płuc w postaci aerozolu zawierający interferon beta preparat SNG001, pozostałym – placebo.

To na razie wstępne wyniki badań. Nie zostały na razie opublikowane w prasie fachowej. Konieczne są badania z udziałem większej liczby pacjentów, ale wstępne wyniki eksperci uznali za bardzo obiecujące. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera