Nowa data wystrzelenia następcy Teleskopu Hubble’a: koniec października 2021 r.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w trakcie testów w clean roomie w Northrop Grumman, Redondo Beach (Kalifornia) w lipcu 2020 r. Źródło: NASA/Chris Gunn.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w trakcie testów w clean roomie w Northrop Grumman, Redondo Beach (Kalifornia) w lipcu 2020 r. Źródło: NASA/Chris Gunn.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że 31 października 2021 roku to nowa data startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Ten następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest opóźniony już kolejny raz.

Jako powód przesunięcia daty wystrzelenia teleskopu JWST NASA podała utrudnienia związane z pandemią COVID-19 oraz wyzwania technologiczne. Decyzję podjęto na podstawie oceny ryzyka dla pozostałych etapów integracji teleskopu i testów przedstartowych.

Poprzednia data startu to marzec 2021 r. Jednak jej dotrzymanie było mało prawdopodobne jeszcze przed wybuchem pandemii, bowiem już w styczniu 2020 r. szacowano, że szanse na realizację projektu w tym terminie wynoszą jedynie 12 proc.

Według założeń budżet projektu nie powinien przekroczyć 8,8 miliarda dolarów w fazie konstrukcji. Natomiast pierwotnie wystrzelenie teleskopu zakładano na 2011 rok, a budżet miał wynieść 1,6 miliarda dolarów.

Są i pozytywne informacje. Jak podała NASA, w ubiegłym tygodniu teleskop udanie przeszedł testy elektryczne. Następne będą testy akustyczne i wibracyjne, które rozpoczną się w sierpniu.

Teleskop JWST ma zostać wystrzelony przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Ma dysponować zwierciadłem o średnicy 6,5-metra (dla porównania: średnica zwierciadła Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to 2,4 metra). Zostanie umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2, w odległości półtora miliona kilometrów od Ziemi. Projekt prowadzony jest przez NASA. Partnerami są Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera