Hiszpania/ Eksperci: około 1 mln obywateli może przechodzić COVID-19 bez objawów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Około 1 mln mieszkańców Hiszpanii może przechodzić COVID-19 bez objawów typowych dla tej choroby - wynika z opinii eksperckich opublikowanych we wtorek przez madrycki dziennik “El Mundo”.

Gazeta podaje, że szacunkowa liczba miliona osób, które mogły chorować lub wciąż chorują na COVID-19 bez symptomów typowych dla tej choroby, takich jak kaszel czy gorączka, pojawiła się w ostatnich dniach w opiniach specjalistów publikujących na łamach naukowych pism “Nature” i “The Lancet”.

Według "El Mundo" epidemiolodzy prowadzą swoje szacunki m.in. na podstawie opublikowanego w lipcu przez resort zdrowia Hiszpanii studium odporności, z którego wynika, że przeciwciała ma jedynie około 5 proc. mieszkańców tego kraju.

Stołeczny dziennik cytuje też Marię Jose Sierrę, zastępczynię głównego epidemiologa kraju, według której od 60 do 70 proc. Hiszpanów przechodzi COVID-19 bez objawów lub z łagodnymi symptomami tej choroby.

Gazeta powołuje się też na hiszpańskiego wirusologa Raula Ortiza de Lejarazu, który uważa, że wysoki odsetek pacjentów niemających objawów zakażenia może prowadzić do licznych, a zarazem dyskretnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Ortiz de Lejarazu uważa, że właśnie nasilające się w lipcu we wszystkich regionach Hiszpanii przypadki infekcji mogą wynikać z dużej liczby osób zakażonych koronawirusem, które nie mają widocznych symptomów COVID-19.

Ostatnie badania potwierdzają przeprowadzone pod koniec czerwca studium, z którego wynika, że 70 proc. podopiecznych domów seniora w Hiszpanii przechodzi COVID-19 bez objawów. Powstało ono na bazie obserwacji i testów wykonanych u pacjentów barcelońskiego szpitala Vall d'Hebron, a także w blisko 70 domach spokojnej starości na próbie około 6 tys. osób.

Wnioski z badania zaprezentowane na początku lipca dowiodły, że w hiszpańskich domach seniorów koronawirusem zostało zakażonych 24 proc. podopiecznych, a także 15 proc. pracowników tych ośrodków.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera