11.08.2020
PL EN
25.07.2020 aktualizacja 25.07.2020

Ateny/ Rektor UAM podpisał akt notarialny kupna lokalu - siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki podpisał w Atenach akt notarialny kupna lokalu - przyszłej siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA) - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM (centrum uniwersyteckim), podległą bezpośrednio rektorowi. Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Jednostka będzie reprezentowała interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych Grecją, w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w porozumieniu podpisanym dwa lata temu z sześcioma innymi instytucjami naukowymi naszego kraju - poinformował UAM w komunikacie przesłanym PAP.

Niespełna 120-metrowy lokal umiejscowiony w Atenach przy ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich. Dotychczas pełnił funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.

"Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji" – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk cytowany w nadesłanym komunikacie.

Do podpisania aktu notarialnego kupna lokalu przez rektora prof. Andrzeja Lisickiego doszło w czwartek w towarzystwie rektor elekt prof. Bogumiły Kaniewskiej oraz kanclerza UAM Marcina Wysockiego.

UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej Grecji. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.

Instytut będzie prowadzić bibliotekę. Zatrudni też na etat sekretarza. Działalność PIAA ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Zakup nieruchomości, w której usytuowana będzie siedziba instytutu, został sfinansowany ze środków resortu nauki. O powołanie takiej jednostki w Atenach naukowcy starali się od przeszło ćwierć wieku. Bez niej - ze względów formalnych - do tej pory Polacy nie mogli samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie tego kraju.

O polskich badaniach w Grecji pisaliśmy w naszym serwisie wielokrotnie: tutaj, tutaj i tu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020