Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
26.07.2020 aktualizacja 26.07.2020

Hiszpania/ Instytut zdrowia: młodzi ludzie najczęściej zakażani SARS-CoV-2

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nastolatkowie oraz młodzi ludzie do 29. roku życia są obecnie osobami najbardziej podatnymi w Hiszpanii na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - wynika z badania przeprowadzonego przez madrycki Instytut Zdrowia im. Karola III.

Opublikowane w piątek przez dziennik “ABC” statystyki stołecznego ośrodka badawczego potwierdzają, że wraz ze znoszeniem w Hiszpanii od maja obostrzeń nastąpiło “odmłodzenie” grupy wiekowej najbardziej podatnej na infekcję. O ile do maja były nią osoby powyżej 50. roku życia, to od czerwca dominują osoby w wieku 15-29 lat.

Według dziennika “ABC” przesunięcie się przedziału wiekowego wynika z lekceważenia przez młodzież podstawowych zasad sanitarnych oraz norm dotyczących przebywania w miejscach publicznych, np. zachowania dystansu społecznego.

Gazeta przypomina o licznych imprezach organizowanych w okresie wakacyjnym przez młodzież, których uczestnicy nie przestrzegają obowiązku noszenia masek ochronnych, ani nakazanego prawem 1,5-metrowego odstępu pomiędzy osobami. Wskazuje, że wiele zakażeń następuje po wspólnym piciu alkoholu w plenerze.

Z danych Instytutu Zdrowia im. Karola III wynika, że pomiędzy 11 maja a 17 lipca w Hiszpanii zakaziło się koronawirusem prawie 5 tys. osób w wieku 15-29 lat. Ośrodek badawczy odnotował, że zazwyczaj młodzi pacjenci przechodzą COVID-19 bez objawów lub mają jedynie bardzo lekkie symptomy choroby.

“Najbardziej cierpią tymczasem osoby powyżej 70. roku życia. (…) Wśród zakażonych osób w wieku 70-79 lat aż 20,8 proc. musiało być leczonych w szpitalach” - napisał “ABC” na podstawie danych madryckiego ośrodka badawczego.

Seniorzy należą też do głównych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii. Ministerstwo zdrowia szacuje, że stanowią oni ponad 95 proc. wśród wszystkich zmarłych na COVID-19 w tym kraju, gdzie do czwartkowego wieczora zanotowano 28 429 zgonów. Dotychczas resort potwierdził też 270 166 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021