Włochy/ Średnia wieku osób zakażonych koronawirusem spadła do 35 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Średnia wieku osób obecnie zakażonych koronawirusem we Włoszech spadła do 35 lat - ogłosił krajowy Instytut Zdrowia. Na początku epidemii zimą średnia ta wynosiła 60 lat. Lekarze apelują do młodzieży, by nie narażała rodziców i dziadków.

Do znacznego spadku średniej wieku zainfekowanych wirusem doszło w ostatnim miesiącu - wyjaśnił Instytut w najnowszym raporcie.

Odnotowano w nim, że prawie 15 procent osób, u których wykryto zakażenie, jest w wieku poniżej 18 lat. W pierwszych miesiącach epidemii odsetek ten wynosił zaledwie 1 procent.

Większość teraz zainfekowanych (56 procent) ma od 19 do 50 lat. Około 19 procent jest w wieku 51-70 lat. Blisko 10 procent skończyło 70 lat.

Wzrost zakażeń wśród młodych Włochów wiąże się z ich udziałem w nocnym życiu towarzyskim na ulicach, bez maseczek i zachowania dystansu, a także z ich podróżami na wakacje do krajów ryzyka, za jakie uważa się Grecję, Hiszpanię, Chorwację i Maltę.

Dane Instytutu, jak zaznaczono, tłumaczą częściowo wzrost odsetka przypadków bezobjawowych i lekkich, które stanowią dwie trzecie w grupie wiekowej do 30 lat. Jeśli chodzi o seniorów, objawów nie ma połowa z nich.

Włoski biochemik Enrico Bucci, pracujący na uniwersytecie w Filadelfii w USA, podkreślił w mediach społecznościowych: "Młodzi ludzie mniej ryzykują zdrowiem, ale - co wiadomo od zawsze - są wehikułem, którego wirus może użyć, by zakazić innych, u których choroba nie ma tak łagodnego przebiegu".

Ekspert, który przeanalizował różne ogniska zakażeń w Japonii, wyjaśnił, że w większości przypadków pierwszymi nosicielami koronawirusa byli ludzie w wieku od 20 do 39 lat, bezobjawowi lub nie mający ich jeszcze w chwili zarażenia innych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera