Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
04.09.2020 aktualizacja 04.09.2020

Lublin/Lubelskie Wirtualne Dni Nauki zamiast Festiwalu Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Problemom związanym z pandemią koronawirusa poświęcona będzie część Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki, które odbędą się we wrześniu. Wydarzenie to organizowane w formie on-line przez pięć uczelni w Lublinie zastąpi w tym roku tradycyjny Festiwal Nauki.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki odbędą się od 22 do 24 września. Wszystkie zaplanowane wykłady, pokazy, koncerty będą transmitowane on-line na portalu Lubelski Uniwersytet Inspiracji www.lui.lublin.eu. Łącznie zaplanowano około 30 godzin emisji, podczas których prezentowanych będzie około 90 różnych projektów z zakresu szeroko rozumianej nauki, nowych technologii, sztuki i kultury.

„To wyjątkowe, oryginalne wydarzenia naukowe, kulturalne, edukacyjne i promocyjnie zarazem. (…) Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że dbając o zdrowie nas wszystkich postanowiliśmy zorganizować to szczególne wydarzenie wyłącznie w formie zdalnej” – powiedział w czwartek rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki zdaniem organizatorów mają zachować ciągłość w upowszechnianiu, promowaniu oraz popularyzowaniu nauki i badań naukowych w społeczeństwie i tym samym służyć realizacji misji i wizji corocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki potrwają trzy dni. Uczestniczyć w nich będzie pięć lubelskich uczelni - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska.

Pierwszy dzień festiwalu przeznaczony będzie na prezentacje nowości, badań, osiągnięć z każdej z uczelni. Wśród planowanych wirtualnych pokazów są m.in. prezentacje i wykłady dotyczące odnawialnych źródeł energii, mikroskopii elektronowej, skanowania 3D zabytkowych obiektów Jedwabnego Szlaku, chirurgii twarzoczaszki.

Drugi dzień poświęcony będzie w całości problematyce związanej z COVID-19. Prezentacje i wykłady będą prowadzone w języku angielskim. Dotyczyć będą m.in. diagnozowania choroby, innowacyjnych terapii, ale też odczytywania epidemii jako znaku czasu we współczesnym świecie. Będzie też prezentowany prototyp respiratora.

Trzeciego dnia planowane są Wirtualne Drzwi Otwarte poszczególnych lubelskich uczelni. Będą to prezentacje skierowane głównie do uczniów szkół średnich, którzy będą mogli poznać ofertę kształcenia na danej uczelni, jej kierunki, zasady rekrutacji.

W programie Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki jest też wiele propozycji z dziedziny kultury i sztuki. Zaplanowano wydarzenia artystyczne – koncerty, pokazy – w których prezentować się będą m.in. akademickie zespoły taneczne i teatralne, chóry, artyści.

Prof. Dobrowolski podkreślił, że kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki planowana jest we wrześniu przyszłego roku w tradycyjnej formie. „Byliśmy przygotowani organizacyjnie na 17. edycję Festiwalu Nauki już teraz. Będzie ona przesunięta na rok przyszły” – zaznaczył rektor UMCS.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021