Anthony Fauci: pod koniec roku dowiemy się, czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna i bezpieczna

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczycących szczepionki przeciwko COVID-19, na podstawie których będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna – zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Na całym świecie prowadzone są badania nad około 200 preparatami, które mają chronić przez zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Spośród nich najbardziej zaawansowane są testy sześciu szczepionek, opracowanych w Europie, USA i Chinach.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci stwierdził wypowiedzi dla telewizji MSNBC, że dane na podstawie których będzie można zarejestrować szczepionki, będą znane pod koniec 2020 r. Najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu – powiedział - będziemy wiedzieli, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne.

Specjalista podkreślił, że Stany Zjednoczone nie dążą do uzyskania odporności populacyjnej. „Głównym celem naszej strategii jest zapobiegnięcie tak dużej ilości zakażeń, jak tylko jest to możliwe poprzez: wykrywanie, izolację i śledzenie dróg przenoszenia (koronawirusa – PAP)” – tłumaczył.

Według „New York Times” Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oczekuje, że już pod koniec października 2020 r. w ograniczonym zakresie będą dostępne jedna lub dwie szczepionki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności bezpłatnie otrzymają ją pracownicy opieki medycznej.

Zainteresowanie tymi preparatami na całym świecie jest dość duże. Reuters przytacza opublikowane w sierpniu 2020 r. badania, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach prawie 70 proc. respondentów w USA i Wielkiej Brytanii wyraziło chęć poddania się szczepieniom chroniącym przed koronawirusem. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera