26.10.2020
PL EN
11.09.2020 aktualizacja 11.09.2020

Związki PFAS zwiększają ryzyko cukrzycy i celiakii u dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ekspozycja na popularnie występujące związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 i celiakii u dzieci – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Environment International”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Örebro (Szwecja) ustalili, że substancje PFAS już na etapie prenatalnym wpływają na metabolizm lipidów i zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1. Równolegle prowadzone badania wykazały, że zwiększają one także ryzyko celiakii, choroby spowodowanej nietolerancją glutenu.

W badaniach uczestniczyły kobiety w ciąży narażone na działanie różnych poziomów PFAS, które przenikały przez łożysko, oraz ich dzieci.

Zarówno cukrzyca typu 1, jak i celiakia są chorobami autoimmunologicznymi, podczas których układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu.

PFAS to około 5000 substancji o szerokim zastosowaniu. Występują m.in. w opakowaniach fast foodów, wodoodpornych ubraniach, nieprzywierających powłokach garnków czy odpornych na zabrudzenia meblach.

„Część dzieci posiada genetyczne predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 1, jednak choroba rozwija się jedynie u około jednej dziesiątej z nich. Oczywiste jest, że rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe, takie jak infekcje wirusowe czy sposób odżywiania” – zauważają badacze.

„Ekspozycja na te szkodliwe związki na wczesnym etapie życia i w okresie prenatalnym może częściowo wyjaśniać częstotliwość występowania tych chorób w krajach rozwiniętych i może być związana z innymi zagrożeniami dla zdrowia” – komentują autorzy.

Więcej:

DOI: 10.1016/j.envint.2020.105935

DOI: 10.1016/j.envres.2020.109864

(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020