29.09.2020
PL EN
16.09.2020 aktualizacja 16.09.2020

Najstarszy przykład owadziego kamuflażu

Współczesnym przykładem kamuflażu - ćma krępak nabrzozak. Fot. Adobe Stock Współczesnym przykładem kamuflażu - ćma krępak nabrzozak. Fot. Adobe Stock

Muszka, która wyglądem imituje porost, to najstarszy poznany przykład kamuflażu w świecie owadów, sięgający czasów dinozaurów – piszą naukowcy na łamach magazynu „eLife”.

Najstarszy poznany przykład kamuflażu w świecie owadów pochodzi aż z okresu jurajskiego, kiedy to naszą planetą niepodzielnie władały dinozaury. Już wtedy niewielkie skrzydlate owady z grupy sieciarek upodabniały się wyglądem do porostów.

Kamuflaż jest strategią przetrwania, która służy wprowadzeniu w błąd drapieżników. Owady, które wyglądem upodabniają się do roślin, na których siadają, umykają uwadze polujących na nie zwierząt.

Współczesnym przykładem kamuflażu oraz jego ewoluowania jest ćma krępak nabrzozak. Szuka ona schronienia, przysiadając na pniach drzew, wtapia się przy tym w otoczenie. Kiedy jednak w XIX w. w Anglii, wskutek rewolucji przemysłowej i zanieczyszczenia powietrza, sadza brudziła pnie drzew, wśród krępaków zaczęły przeważać ćmy o ciemniejszej barwie. Gdy zaś powietrze znów zrobiło się czystsze, w populacji krępaka zwiększyła się liczba jaśniejszych osobników.

Najnowsze badania dotyczyły okazów odkrytych w Mongolii Wewnętrznej. Jak donoszą chińscy naukowcy, owady pochodzą sprzed 165 mln lat. Badacze potwierdzili występowanie kamuflażu u dwóch prehistorycznych gatunków sieciarek z tego okresu.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020