Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
14.09.2020 aktualizacja 14.09.2020

Od słońca można się uzależnić

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może mieć związek z genami, które predysponują do uzależnień - pokazało obszerne badanie. Oznacza to potrzebę innego podejścia do kampanii ostrzegających przed nadmiernym opalaniem i czerniakiem.

Specjaliści z King's College London przekonują, że unikanie nadmiaru słońca to dla wielu niełatwe zadanie.

Po przeanalizowaniu danych medycznych na temat 2,5 tys. bliźniąt wpisanych do TwinsUK Registry oraz 260 tys. osób z innych grup naukowcy zidentyfikowali pięć genów powiązanych z potrzebą poszukiwania słonecznych promieni.

Co ważne, niektóre z tych genów powiązano wcześniej z tendencją do podejmowania ryzyka i zachowaniami towarzyszącymi uzależnieniom, takim jak palenie marihuany, picie alkoholu i czy kontakty seksualne z dużą liczbą partnerów.

„Nasze wyniki sugerują, że ograniczenie nadmiernego wystawiania się na słońce lub używania solariów może być większym wyzwaniem, niż się spodziewano. To dlatego, że te zachowania wiążą się z czynnikami genetycznymi. Istotne jest, aby ludzie byli świadomi swoich uwarunkowań. Może to sprawdzić, że będą bardziej uważni odnośnie swojego zachowania i potencjalnych szkód związanych z nadmierną ekspozycją na słońce” - podkreśla dr Mario Falchi, autor pracy opublikowanej na łamach „Journal of Investigative Dermatology”.

Mogą być jednak potrzebne dodatkowe metody przekonywania.

„Jasne jest, że wiele osób ma bardzo niezdrowe zwyczaje, jeśli chodzi o słońce i są w pełni tego świadome. Nadal będą nadmiernie wystawiały się na jego działanie, nawet jeśli będą zagrożone rakiem skóry. Nasze badanie pokazuje, że geny regulujące pojawianie się uzależnień i innych ryzykownych zachowań pełnią ważną rolę i mogą wyjaśniać część trudności w zmianach związanych ze słońcem zachowań” - dodaje uczestnicząca w pracach dr Veronique Bataille.

Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021