Badanie: ponad połowa ozdrowieńców z COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad połowa pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, cierpi na chroniczne zmęczenie, wynika z najnowszego badania naukowców z irlandzkiego Trinity College.

Badanie, które zostało zaprezentowane podczas wrześniowej wideokonferencji naukowców specjalizujących się w schorzeniach chronicznych dowodzi, że poczucie stałego zmęczenia nie zależy od tego, w jaki sposób chorzy przechodzili COVID-19.

“Dotyka ono zarówno pacjentów po ciężkim przebiegu tej choroby, jak i osób zainfekowanych, u których przebiegała ona w sposób łagodny” - odnotowali naukowcy z Trinity College, dodając, że badane osoby analizowano po 10 tygodniach od ustąpienia u nich symptomów COVID-19.

Kierujący pracami zespołu wirusolog Liam Townsend wyjaśnił, że choć jego zespół w przyszłości zamierza zbadać główną przyczynę zmęczenia u ozdrowieńców, to w chwili obecnej naukowcy uważają, że jest to efektem "prawdopodobnych zaburzeń systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem".

Z badania, w którym uczestniczyło 128 pacjentów, wynika, że u prawie 53 proc. z nich występowało poczucie głębokiego zmęczenia.

“Nasze studium dowiodło, że zmęczenie odczuwane przez osoby, które przeszły przez COVID-19, występuje bez względu na to, czy pacjenci leczeni byli po zakażeniu koronawirusem w szpitalu, czy też przebyli chorobę poza placówką medyczną” - dodał Townsend.

Pracownik dublińskiego szpitala św. Jakuba wyjaśnił też, iż w trakcie badania nie stwierdzono, aby któraś z płci wyraźnie przeważała pod względem większej liczby cierpiących na poczucie zmęczenia po przebyciu infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Liam Townsend wskazał, że poczucie głębokiego zmęczenia u ponad połowy badanych osób występowało pomimo zaniku u nich wszelkich objaw choroby. Zaznaczył, że prawdopodobnym rozwiązaniem problemu powinna być nie tyle terapia farmakologiczna, co zmiana sposobu życia, polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej. (PAP)

zat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera