Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska zainaugurowała 76. rok akademicki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Śląska w Gliwicach zainaugurowała w piątek kolejny, 76. rok akademicki. Studia na pierwszym roku rozpoczyna ponad 5700 studentów na 52 kierunkach.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk nawiązał do jej początków: "75 lat temu profesorowie i kadra akademicka Politechniki Lwowskiej utworzyli nową uczelnię techniczną w miejscu, w którym nigdy nie było szkoły wyższej. Jednak ich wola, wiedza, determinacja oraz przeniesiona wspaniała tradycja akademicka znamienitej przedwojennej uczelni utworzyły podwaliny sukcesu Politechniki Śląskiej" – powiedział.

"Politechnika Śląska w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, to uczelnia otwarta na współpracę wewnętrzną i zewnętrzną, nowoczesna i ambitnie dążąca do doskonałości naukowej. Kultywujemy dobre tradycje akademickie" – dodał.

Podczas immatrykulacji – przyjęcia pierwszorocznych studentów do społeczności akademickiej – w imieniu wszystkich nowych studentów ślubowanie złożyło kilkoro przedstawicieli studenckiej społeczności, wśród nich studentka budownictwa Marie Christelle Izabayo z Rwandy. "Zdecydowałam się podjąć studia za granicą ze względu na to, że praktyczne elementy kształcenia są tutaj traktowane z większą uwagą, niż w innych krajach. Politechnika Śląska wydała mi się piękną uczelnią, cieszącą się długą historią. Chciałam odwiedzić nowe miasto, poznać odmienne kultury i nowych ludzi, a także odkryć, w jaki sposób kształcenie odbywa się w Polsce" – powiedziała Marie Christelle Izabayo.

Rok akademicki 2020/2021 to również początek specjalnego programu dla studentów z Białorusi – zarówno nowych, jak i kontynuujących naukę na Politechnice Śląskiej. W związku ze skomplikowaną sytuacją polityczną w tym kraju uczelnia zapewni 50 studentom dogodne warunki funkcjonowania, w tym umożliwi pokrycie kosztów kształcenia. "Studiowałem na Białoruskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym, jednym z najlepszych na Białorusi. Skończyłem tam z bardzo dobrymi wynikami pierwszy rok, ale z powodu sytuacji musiałem podjąć studia na podobnym kierunku w Polsce. Jestem tutaj ze swoją rodziną i cieszę się, że mogłem podjąć studia na Politechnice Śląskiej" — powiedział Dzianis Bova, student informatyki.

Z powodu zagrożenia koronawirusem uroczystość odbyła się w formule hybrydowej – część gości uczestniczyła w niej osobiście, część za pośrednictwem transmisji, zapewnionej przez uczelnianą telewizję internetową. W systemie hybrydowym będzie się też odbywać kształcenie w rozpoczętym właśnie semestrze.

Każdy kierunek na Politechnice Śląskiej został dostosowany do jednej z trzech form systemu mieszanego: na odległość, pośredni lub kontaktowy. Ich dobór jest zależny od wymiaru zajęć kontaktowych (ilości godzin) w stosunku do całkowitej liczby godzin dydaktycznych w danym semestrze. Część zajęć kontaktowych będzie prowadzona w sposób zblokowany, a to oznacza, że danego dnia odbędą się np. wszystkie laboratoria czy inne zajęcia, które ze względu na swoją specyfikę wymagają skorzystania ze specjalistycznej aparatury. Resztę materiału studenci będą przyswajać zdalnie za pomocą platformy zdalnej edukacji bądź innych narzędzi zalecanych przez Politechnikę Śląską. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera