Uczelnie i instytucje

Kraków/ Akademia Górniczo-Hutnicza zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zainaugurowała w poniedziałek nowy, 102. rok akademicki. Naukę na uczelni rozpoczęło ponad 20 tys. studentów, w tym ponad 5 tys. nowych.

„Tegoroczna inauguracja jest wyjątkowa – pandemia koronawirusa zmusiła nas do wielu wyrzeczeń. W każdym obszarze naszego życia nastąpiły zmiany, które powinniśmy zaakceptować” – mówił podczas inauguracji nowy rektor AGH prof. Jerzy Lis. Jak podkreślił, uczelnia wyszła z trudnego czasu obronną ręką, dostosowała się do nowej rzeczywistości – pracy zdalnej, braku bezpośrednich spotkań w gronie przyjaciół.

„Nie oznacza to, że należy się do tego przyzwyczaić. Mam głęboką nadzieję, że z pomocą specjalistów ze świata medycyny uda się już niebawem pokonać Covid-19, a nasze życie na wszystkich płaszczyznach wróci do normy. A my wrócimy do naszych zajęć, obowiązków i pasji z jeszcze większą energią i optymizmem” – powiedział rektor.

Jego zdaniem kondycja uczelni jest wzorowa – po ośmiu latach pełnienia funkcji przez rektora prof. Tadeusza Słomkę. „Uzyskaliśmy status uczelni badawczej, poprawiliśmy miejsca w międzynarodowych rankingach, a nasz budżet jest stabilny przy realizacji wielu dużych inwestycji” – wymieniał rektor.

Podkreślił, że teraz uczelnia rozpoczyna drugie stulecie swojej działalności i tak jak sto lat temu, tak i teraz działa w bliskich relacjach z przemysłem, odpowiada na bieżące potrzeby gospodarcze, społeczne, kulturowe.

Do społeczności AGH list z życzeniami sukcesów wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Nawiązując do setnej rocznicy wojny z bolszewikami podkreślił on m.in. wkład środowiska akademickiego w odbudowę suwerennego państwa polskiego i ukształtowanie się etosu patriotycznych akademików. „Cieszę się, że dziś młodzież akademicka jest aktywna w sferze publicznej” – napisał prezydent w liście, który odczytał jego doradca Piotr Nowacki.

Prezydent zwrócił uwagę, że przed uczelniami jest ważne zadania, aby pozostały przestrzenią pluralizmu, aby podnosiły poziom debaty między reprezentantami różnych środowisk, co przyczyni się do wypracowania najlepszych koncepcji dla rozwoju państwa.

„Cieszę się, że u progu drugiego stulecia Akademia Górniczo-Hutnicza kontynuuje swoją misję” – napisał prezydent wskazują m.in. na reindustrializację i cyfryzację państwa możliwą dzięki pracy uczelni.

W roku akademickim 2020/2021 na AGH uczyć się będzie ponad 20 tys. studentów stacjonarnych, niestacjonarnych, doktoranckich i podyplomowych, w tym ponad 5 tys. nowych.

Nauka będzie się odbywać w trybie mieszanym – większość wykładów będzie online, część zajęć, w tym przede wszystkim te praktyczne, będzie prowadzonych stacjonarnie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera