Hospitalizowani pacjenci z COVID-19 są młodsi i zdrowsi niż pacjenci z grypą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 częściej są mężczyznami, osobami młodszymi, mają mniej chorób współistniejących oraz zażywają mniej leków niż pacjenci hospitalizowani z powodu grypy - wskazują autorzy międzynarodowego badania.

Badanie prowadzili naukowcy z Observational Health Data Sciences and Informatics (OHDSI), koordynował je Uniwersytet Columbia (USA). Artykuł na ten temat ukazał się na łamach „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-020-18849-z).

Badanie miało charakter międzynarodowy - objęto nim ponad 34 tys. pacjentów z COVID-19 z trzech kontynentów. Jego celem było dostarczenie bardziej szczegółowych informacji na temat cech pacjentów cierpiących na chorobę koronawirusową, a także pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłej opieki nad osobami wymagającymi opieki szpitalnej.

Okazało się, że najczęstszymi pacjentami hospitalizowanymi z powodu COVID-19 byli mężczyźni (kobiety - tylko w Korei Południowej) w wieku od 60 do 75 lat. Tymczasem z powodu grypy najczęściej do szpitali trafiały kobiety w dużo bardziej zaawansowanym wieku.

Wielu pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 miało inne schorzenia. Np. częstość występowania nadciśnienia wahała się u nich między 24 a 70 proc., cukrzycy między 13 a 43 proc., a astmy między 4 a 15 proc. (w zależności od źródła danych). Mimo tego w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi z powodu grypy w ostatnich kilku latach pacjenci coviodowi byli w lepszym ogólnym stanie zdrowia. Także przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroby układu krążenia i demencja były częstsze wśród osób leczonych z powodu grypy niż COVID-19.

„To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć profile pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 - mówi jeden z autorów publikacji Edward Burn. - Pomimo niedawnego dyskursu na temat rzekomego złego stanu zdrowia i ograniczonej oczekiwanej długości życia pacjentów z COVID-19, widzimy, że wcale nie są oni w gorszym stanie zdrowia niż ci, którzy są zwykle hospitalizowani z powodu grypy sezonowej. Przeciwnie: w wielu przypadkach są młodsi i zdrowsi. To dodatkowo podkreśla wysoki wskaźnik śmiertelności spowodowanej COVID-19”.

„Przeprowadzone w naszym badaniu porównanie COVIDU z grypą, czyli opisanie podstawowych danych demograficznych, cech klinicznych, metod leczenia i wyników pacjentów z COVID-19 ogółem oraz z podziałem na płeć, wiek i choroby współistniejące, w znacznym stopniu wpłynie na proces podejmowania decyzji dotyczących zarządzania tą pandemią” - podsumowują autorzy badania.

„A ochrona grup, o których wiadomo, że są podatne na grypę, może być użytecznym punktem wyjścia do zminimalizowania liczby przyjęć do szpitala z powodu COVID-19. Strategia taka wymaga jednak pewnego rozszerzenia, które odzwierciedli szczególne cechy osób, które obecnie są hospitalizowane z powodu COVID-19” - dodają. (PAP)

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera