Uczelnie i instytucje

93,3 proc. absolwentów Politechniki Krakowskiej szybko znajduje pracę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

93,3 proc. osób, które ukończyły studia II stopnia w 2019 r. , pracuje do pół roku po obronie dyplomu. Większość absolwentów deklaruje znalezienie zatrudnienia, zgodnego z wykształceniem, już podczas studiów – wynika z najnowszego badania Politechniki Krakowskiej.

Jak poinformowała w piątek Maja Ziętara, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej, spośród 93,3 proc. badanych absolwentów z rocznika 2019, którzy znajdują pracę do pół roku po studiach, 67 proc. znalazła zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. „Już zdobycie tytułu inżyniera na Politechnice Krakowskiej daje obiecujące perspektywy zawodowe” - zwróciła uwagę kierownik i dodała, że wśród respondentów, kończących kształcenie po I stopniu studiów, pracuje 82,8 proc. osób.

Nowy raport uczelni pokazuje, że ukończenie studiów II stopnia (magisterskich) sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. 65,7 proc. magistrów inżynierów deklaruje zgodność wykonywanej pracy z właśnie zdobytym wykształceniem. Pierwsze zatrudnienie poza branżą cztery razy częściej dotyka absolwentów studiów I stopnia. Spośród osób badanych po I stopniu, 67,4 proc. kontynuuje studia na Politechnice Krakowskiej. Absolwenci II stopnia wyżej oceniają rozwinięte na studiach kompetencje zawodowe (wiedzę oraz umiejętności specjalistyczne), a także pozazawodowe (współpraca w zespole i kompetencje organizacyjne).

Średnie miesięczne zarobki badanych, którzy ukończyli II stopień studiów, częściej występują w przedziałach powyżej 4 tys. zł brutto.

Większość absolwentów Politechniki (80,2 proc.) pracuje w województwie małopolskim, w tym 51 proc. w Krakowie. Pozostali najczęściej w województwach: śląskim, mazowieckim i podkarpackim.

W stosunku do ubiegłorocznego badania dotyczącego rocznika 2018, mniej respondentów wyjechało do pracy za granicę – 2 proc. (poprzednio około 6 proc.). Absolwenci PK wyjeżdżają przeważnie do Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Najczęściej wymieniane branże, w których pracują osoby z dyplomem Politechniki Krakowskiej to: budownictwo (27 proc.), architektura (13 proc.), mechaniczna (12 proc.), IT (7 proc.), inżynieria środowiska oraz transport i logistyka (po 6,5 proc.). Wychowankowie PK pracują głównie najemnie (93,2 proc. ogółu zatrudnionych po studiach II stopnia). 6,8 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą, w tym 4,2 proc. równocześnie pozostaje zatrudniona u pracodawcy.

Badanie losów absolwentów Politechniki Krakowskiej z rocznika 2019 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej. Wzięło w nim udział 1002 osoby, z czego 56,8 proc. to absolwenci I stopnia, a 43,2 proc. – absolwenci II stopnia studiów.

Politechnika Krakowska prowadzi badania (w formie internetowej ankiety) losów zawodowych absolwentów od 2012 r.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera