Ekspert: rosnąca liczba zakażeń była do przewidzenia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rosnąca liczba zakażeń SARS-CoV-2 była do przewidzenia. Dzieci wróciły do szkół, studenci na uczelnie, co zwiększyło wymianę zakażeń zwłaszcza wśród młodych, u których choroba często przebiega bezobjawowo – powiedział PAP genetyk z UJ prof. Marek Sanak.

Naukowiec zwrócił uwagę, że odsetek testów z wynikiem dodatnim osiągnął 30 proc., podczas gdy wcześniej, na wiosnę, sięgał do 10 proc.

Według profesora należy się spodziewać dalszych licznych zakażeń, ale – jak ocenił – restrykcyjne ograniczenia spowodowałyby zmniejszenie liczby zakażeń już od 10 do 2 tygodni po ich wprowadzeniu.

Naukowiec zapytany o rekordowy dobowy wzrost zakażeń (prawie 900 nowych przypadków) w Małopolsce uspokoił, że takie skoki często są spowodowane przez pojedyncze placówki (np. domy pomocy-społecznej, zgromadzenia zakonne – PAP) albo imprezy okolicznościowe. Przypomniał, że w kwietniu i w maju też w krótkim czasie liczba zakażonych wzrastała nagle o 100, 150 osób.

Jednocześnie genetyk zwrócił uwagę na dużą zakaźność koronawirusa.

"Wirus ma sporą zakaźność i jedna osoba w zamkniętym pomieszczeniu potrafi zarazić wszystkie inne osoby, wrażliwe na zakażenie" – powiedział i dodał, że w tym momencie w takich miejscach najlepszą prewencją jest noszenie maseczek.

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera