Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
28.10.2020 aktualizacja 28.10.2020

Hałas wokół domu to większe ryzyko demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dodatkowe decybele w ciągu dnia, w pobliżu miejsca zamieszkania oznaczają większe ryzyko łagodnego upośledzenia zdolności poznawczych oraz choroby Alzheimera - wynika z amerykańskich badań.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach „Alzheimer's & Dementia” opisali kolejny sposób, w jaki hałas niszczy zdrowie.

Naukowcy przyjrzeli się ponad 5 tys. uczestników badania Chicago Health and Aging Project, którzy mieli 65 lat lub więcej. 30 proc. z nich miało łagodne ubytki w zdolnościach poznawczych, a 11 proc. - chorobę Alzheimera.

Kiedy ryzyko problemów badacze odnieśli do poziomu hałasu w miejscu zamieszkania, znaleźli wyraźną zależność. Otóż każde dodatkowe 10 decybeli w pobliżu domu aż o 36 proc. zwiększało zagrożenie łagodnym upośledzeniem zdolności poznawczych i o 30 proc. - chorobą Alzheimera.

To oznacza potencjalne kłopoty dla wielu mieszkańców cywilizowanych rejonów.

„Wyniki te sugerują, że w typowych miejskich społecznościach Stanów Zjednoczonych wyższy poziom hałasu może wpływać na mózgi starszych dorosłych i utrudniać im funkcjonowanie bez pomocy. To ważne odkrycie, ponieważ znaczący hałas oddziałuje na miliony Amerykanów” - podkreśla autorka publikacji prof. Sara D. Adar z University of Michigan.

Badaczka dodała, że „chociaż hałasowi nie poświęcano w USA wiele uwagi, pojawia się szansa dla zdrowia publicznego, ponieważ interwencje zmniejszające wpływ hałasu można wprowadzić na poziomie indywidualnym i populacyjnym”.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-10/w-cnm101920.php

https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.12191 (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024