UE/ Włosi rozpoczynają badania kliniczne nad nowym potencjalnym lekiem na Covid-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Główny włoski organ regulacyjny ds. leków dał we wtorek zielone światło dla badań klinicznych na ludziach nad raloksyfenem, generycznym lekiem na osteoporozę, który według naukowców może być również skutecznym lekiem na Covid-19.

Lek został zidentyfikowany przez naukowców jako potencjalna terapia Covid-19 dzięki superkomputerom badającym cząsteczki pod kątem właściwości chemicznych, które mogą hamować wirusa.

Andrea Beccari z konsorcjum badawczego Excalate4Cov powiedział, cytowany przez Reutera, że naukowcy mają nadzieję, iż raloksyfen zablokuje replikację wirusa w komórkach, a tym samym spowolni postęp choroby.

„Hamuje replikację wirusa, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu się stanu pacjentów z łagodnymi objawami, a także zmniejsza zakaźność, ograniczając obciążenie wirusem” - powiedział Marco Allegretti, szef działu badań w spółce Dompe Farmaceutici, cytowany przez Reutera.

W czerwcu finansowane ze środków UE konsorcjum Exscalate4CoV ogłosiło, że raloksyfen może być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z Covid-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy superkomputerowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, do sprawdzania potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomową koronawirusa.

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia zmobilizowaliśmy wszystkie nasze wysiłki, aby wesprzeć podmioty zajmujące się badaniami i innowacjami w swoich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Właśnie dlatego przekazaliśmy Exscalate4CoV 3 miliony euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z obiecujących wyników, jakie osiągnęli” - powiedziała w czerwcu Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji i badań.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera