Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
02.11.2020 aktualizacja 02.11.2020

Plazma do ochrony roślin - wynalazek naukowców UG, GUMED i PWr opatentowany

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Roztwory specjalnych soli, aktywowanie za pomocą plazmy, zyskują bakteriobójcze właściwości, które można wykorzystać do ochrony roślin przed chorobami. Patent na to rozwiązanie uzyskali specjaliści z Gdańska i Wrocławia.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”, którego autorami są naukowcy i inżynierowie z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wyjaśniają twórcy, w ich metodzie stałoprądowe wyładowanie jarzeniowe działające pod ciśnieniem atmosferycznym z pomocą plazmy aktywuje przepływające przez układ roztwory nieorganicznych soli.

W ten sposób powstają tzw. roztwory postplazmowe, które działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, zależnie od organizmu, na który działają.

Zdaniem badaczy, ich urządzenie pozwala na bezpieczną, skuteczną i nieszkodliwą dla środowiska eliminację bakterii.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w produkcji warzyw i nasion, czy ochronie plonów rolnych i ogrodniczych.

Wcześniej, w tym roku metoda została już nagrodzona w konkursie „EUREKA! DGP – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI.

Po stronie gdańskiej urządzenie stworzyli: prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź oraz mgr Weronika Babińska.

Natomiast na Politechnice Wrocławskiej nad pomysłem pracowali: prof. dr hab. inż. Paweł Pohl, prof. dr hab. inż. Piotr Jamróz, dr inż. Anna Dzimitrowicz.

To już trzecia w tym roku decyzja o przyznaniu patentu na wynalazek dla zespołu Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Więcej informacji na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021