Centrum Oceny Technologii nową jednostką Sieci Badawczej Łukasiewicz

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centrum Oceny Technologii (COT) to nowa jednostka badawcza powstająca w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jej zadaniem jest prowadzenie badań dotyczących zalet, ryzyka i skutków wdrażania nowych technologii - informuje w poniedziałek Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Centrum Oceny Technologii powstaje w ramach Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle Orgmasz, który jest w trakcie procesu przekształcania w Łukasiewicz – Instytut Oceny Technologii. Instytut wchodzi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

"Korzystając z udogodnień i urządzeń, które powstają dzięki nowym technologiom, często koncentrujemy się na ich bezpośrednich zastosowaniach. Wciąż zbyt rzadko jednak dostrzegamy perspektywę ich wykorzystania w sposób ponadstandardowy, w różnych innych sferach życia. Centrum Oceny Technologii podejmie między innymi właśnie to wyzwanie. Zajmie się zarówno prowadzeniem szerokich badań i analiz, jak i projektami wdrożeniowymi" - opisuje Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, cytowany w prasowym komunikacie.

Badacze COT przeanalizują w najbliższym czasie m.in. możliwości produkowania w Polsce podzespołów dla polskiej marki samochodów elektrycznych Izera, podejmą tematy związane z gospodarką wodorową, zamkniętym obiegiem surowców w gospodarce i budownictwem modułowym. COT - wyjaśnia Piotr Dardziński - będzie pracowało głównie na rzecz innych instytucji naukowych, szczególnie działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, ale jego zasoby będą również dostępne dla projektów zgłaszanych przez sektor prywatny i administrację publiczną.

Debatą publiczną w obszarze nowych technologii często rządzą niepełne informacje, pogłoski i emocje. Dlatego ważnym celem nowej jednostki badawczej jest również popularyzowanie rezultatów prowadzonych badań. COT - jak zapewniają przedstawiciele placówki - nie będzie narzucać określonych opinii na temat poszczególnych technologii, ale rzetelnie informować o związanych z nimi korzyściach i skutkach, aby społeczeństwo mogło świadomie kształtować swoją opinię na ich temat, opierając się na sprawdzonej wiedzy naukowej.

Badacze zatrudnieni w instytucji posiadają doświadczenie w pracy przy tworzeniu aplikacji mobilnych, prowadzeniu kampanii społecznych, konsultacji społecznych i badań partycypacyjnych, w tym dotyczących dużych projektów inwestycyjnych związanych z wdrażaniem nowych technologii, takich jak wybór lokalizacji i budowa elektrowni jądrowej. W obszarze kompetencji COT mieszczą się również audyt technologiczny branży lub przedsiębiorstwa, ocena wpływu społecznego i gospodarczego czy analiza rynku.

Ważnym zadaniem Centrum Oceny Technologii w Łukasiewiczu jest też tzw. foresight technologiczny. Jego celem jest tworzenie prognoz i scenariuszy rozwoju technologicznego, aby ułatwić decyzje dotyczące najbardziej pożądanych kierunków rozwoju, a także uprzedzić pojawienie się nieprzewidzianych skutków ubocznych wdrażanych rozwiązań.

"Ignacy Łukasiewicz, opracowując proces rafinacji ropy naftowej, robił to, aby pozyskać tanie źródło alkoholu. Gdy zdecydował się na wykorzystanie swojego wynalazku w lampie naftowej, nie wiedział z kolei, że można użyć jej do napędzania silników spalinowych. Nawet gdy tworzył przemysł naftowy na ziemiach polskich, trudno było przewidzieć, jakie korzyści i skutki dla świata przyniesie jego wynalazek i rozwijająca się branża. Gdyby ktoś wówczas dokonał oceny technologii Łukasiewicza, Polska mogłaby lepiej wykorzystać szansę, jaką dawał rozwój przemysłu naftowego. Dlatego naszym celem jest dokonywanie regularnej profesjonalnej oceny technologii (...)" – mówi dr hab. Piotr Stankiewicz, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle Orgmasz i twórca Centrum Oceny Technologii, cytowany w prasowym komunikacie. (PAP)

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera