Uczelnie i instytucje

Interakcja człowiek-komputer - nowy program studiów w Politechnice Łódzkiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Łódzka planuje uruchomienie od semestru letniego programu magisterskiego z zakresu Human-Computer Interaction (HCI), czyli interakcja człowiek-komputer - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Chojnacka zwraca uwagę, że będą to pierwsze w Polsce studia obejmujące multidyscyplinarną dziedzinę nauki, która "koncentruje się na badaniach wpływu nowych technologii, szczególnie technik komputerowych, na pracę i życie ludzi, a w szczególności na interakcjach między użytkownikami a komputerami".

Rzeczniczka podkreśla, że unikatowy w skali krajowej oraz Europy Centralnej program studiów jest efektem wielu konsultacji kadry i studentów PŁ z ekspertami zagranicznymi i został wypracowany w toku projektu Zintegrowany Program Politechniki Łódzkiej.

"Koncepcja programu oraz jego kluczowe moduły zostały wypracowane przy wydatnym wkładzie praktyków z ośrodków akademickich w Europie, wiodących w kształceniu i badaniach w dziedzinie HCI (m.in. Utrecht University, Vrije Universiteit, Chalmers University of Technology, Ludwig-Maximilian University) oraz specjalistów pracujących dla globalnych, innowacyjnych firm światowych (np. Google Inc.)" - dodaje.

Przewodniczący Rady Kierunku HCI prof. Krzysztof Grudzień z Politechniki Łódzkiej wyjaśnia, że celem dziedziny interakcja człowiek-komputer jest uczynienie komputerów bardziej przyjaznymi dla człowieka i wypełnienia jego potrzeb. Łączy ona w sobie aspekty techniczne i humanistyczne – np. społeczne czy socjologiczne, a także medyczne. Wyszła ona - jak tłumaczy - poza wąską specjalność informatyczną, dlatego do podjęcia studiów na nowym kierunku nie jest konieczne posiadanie dyplomu studiów pierwszego stopnia na informatyce.

Z informacji przekazanej przez Chojnacką wynika, że studia drugiego stopnia na kierunku Human-Computer Interaction będą prowadzone w języku wykładowym angielskim w IFE (Centrum Kształcenia Międzynarodowego). W ramach kształcenia wykorzystywane będą najnowsze metody aktywnego uczenia się, takie jak flipped education i co-teaching z udziałem zagranicznej kadry akademickiej. Duża część zajęć będzie realizowanych w sprintach projektowych, które są jedną z ostatnio wdrażanych metod pracy nad innowacjami.

"W ramach tego innowacyjnego kierunku studiów chcemy połączyć to, co mamy najlepsze w sensie zagadnień technicznych w jednostkach zajmujących się informatyką w Politechnice Łódzkiej - na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej - z otwarciem się na bardziej humanistyczną perspektywę oraz kreatywność, którą od wielu lat rozwijamy u studentów IFE" - mówi prorektor ds. kształcenia prof. Andrzej Romanowski.

Celem studiów ma być wykształcenie specjalisty, który będzie potrafił uczynić interakcje między komputerami a ludźmi intuicyjne w obsłudze. W programie są praktyczne zagadnienia z zakresu prototypowania urządzeń i systemów interaktywnych oraz najnowszych metod i technologii informatycznych. Uczelnia przekonuje, że jej absolwent "sprosta takim zadaniom, jak projektowanie, ewaluacja i monitorowanie systemów informatycznych, w szczególności związanych z interakcją skoncentrowaną na indywidualnych i ogólnych zachowaniach użytkowników". 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera