Osoby z chorobami reumatycznymi rzadziej chorują na Covid-19

Warszawa, 24.10.2020. Koronawirus w Polsce. Szpitalny Oddział Ratunkowy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, 24 bm. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 24.10.2020. Koronawirus w Polsce. Szpitalny Oddział Ratunkowy Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, 24 bm. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

Osoby chore na schorzenia reumatologiczne rzadko chorują na Covid-19 - wynika z badania amerykańskich reumatologów. Również rzadko notowane są wśród tego typu pacjentów zgony będące rezultatem infekcji SARS-CoV-2.

Na początku epidemii, w marcu i kwietniu, niektórzy reumatolodzy i wirusolodzy mówili o bardzo wysokim ryzyku zgonu pacjentów z chorobami reumatologicznymi na Covid-19. Te podejrzenia nie potwierdzają się jednak w statystykach medycznych - zauważają członkowie organizacji American College of Rheumatology, zrzeszającej reumatologów.

Naukowcy ci przebadali łącznie niemal 6100 osób chorych na schorzenia reumatologiczne i ustalili, że spośród tej grupy na Covid-19 zapadły zaledwie 123 osoby. Stanowi to zaledwie 2-procentowy odsetek wśród wszystkich badanych.

Z obserwacji autorów analiz wynika, że w większości przypadków przebieg Covid-19 był łagodny, a zgony po infekcji koronawirusem następowały sporadycznie.

Wśród 6100 badanych ze schorzeniami reumatycznymi zaledwie 91 pacjentów potrzebowało hospitalizacji, 13 – trafiło na oddział intensywnej terapii, a jedynie czterech zmarło.

Większość poddanych badaniu pacjentów stanowiły osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów i na łuszczycowe zapalenie stawów.

Autorzy badania wyjaśnili, że zdecydowana większość pacjentów biorących udział w studium – 68 proc. leczyło się na schorzenia reumatyczne środkami na bazie substancji biologicznych.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera