Uczelnie i instytucje

NAWA: blisko 20 mln na umiędzynarodowienie szkół doktorskich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziesięć polskich uczelni otrzyma blisko 20 mln zł w ramach program STER, którego celem jest umiędzynarodowienie szkół doktorskich - poinformowała w czwartek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). W ten sposób sfinansowane będą m.in. szkoły letnie i wyjazdy badawcze.

Program „STER - Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” jest skierowany do polskich uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą szkoły doktorskie. Celem programu jest wsparcie umiędzynarodowienia szkół doktorskich.

Jak poinformowała PAP NAWA, finansowanie na łączną kwotę blisko 20 mln zł otrzyma 10 uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Łódzka, Śląska, Warszawska i Wrocławska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Środki będą przeznaczone m.in. na międzynarodowe studia doktoranckie, szkoły letnie i zagraniczne wyjazdy badawcze. Na przykład Uniwersytet Wrocławski w finansowanym przez NAWA projekcie planuje rozszerzyć współpracę z uniwersytetami w Bochum i w Ostrawie oraz z uniwersytetami we Florencji i w Tomsku. Wrocławska uczelnia zamierza także przyznawać stypendia doktorantom, organizować szkoły letnie. Z kolei Politechnika Gdańska otrzyma finansowanie na m.in. zagraniczne wyjazdy badawcze doktorantów oraz stypendia dla doktorantów realizujących pracę doktorską w Polsce oraz na uczelni zagranicznej.

W ramach programu STER wspierane są m.in. projekty doskonalące jakość kształcenia w szkołach doktorskich i zwiększające mobilność międzynarodową doktorantów. Dzięki niemu mają być też pozyskiwani doktoranci i promotorzy z zza granicy, a projekty badawcze mają być realizowane w projektach badawczych o charakterze międzynarodowym.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera