05.03.2021
PL EN
21.11.2020 aktualizacja 21.11.2020

Bakterie z jogurtu mogą pomóc w gojeniu złamanych kości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokrycie implantów zespalających złamane kości bakteriami typowymi dla jogurtu może przyspieszać ich gojenie i zapobiegać infekcjom pooperacyjnym – informuje pismo “Science Advances”.

Dr Lei Tan z Uniwersytetu Hubei w Wuhan (Chiny) i jego koledzy zbadali, czy powlekanie implantów “jogurtowymi” bakteriami Lactobacillus casei może poprawić regenerację kości. Wiadomo, że gatunek ten reguluje miejscową odporność, co może pobudzać wytwarzanie tkanki kostnej oraz uwalnia substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.

Naukowcy wszczepili tytanowe implanty szczurom ze złamanymi piszczelami. Trzy szczury otrzymały standardowe implanty, a trzy inne - implanty pokryte martwymi bakteriami L. casei.

Po czterech tygodniach u szczurów z implantami pokrytymi bakteriami nastąpił 27-procentowy wzrost tkanki kostnej w porównaniu z 16-procentowym wzrostem u szczurów ze zwykłymi implantami (wzrost tkanki kostnej jest oznaką gojenia się złamania).

Jednym z potencjalnych zagrożeń związanych z implantami jest infekcja w miejscu, w którym implant styka się z kością. Zespół zbadał więc również, czy implant powleczony L. casei był bardziej odporny na infekcje, pokrywając go wielolekoopornymi bakteriami MRSA, które mogą powodować infekcje. Po 12 godzinach naukowcy odkryli, że 99,9 proc. tych patogenów było martwych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021