Badanie: mieszkańcy Małopolski mają największą wiedzę o ochronie powietrza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mieszkańcy Małopolski mają największą w kraju wiedzę o ochronie powietrza. 65 proc. Małopolan zdaje sobie sprawę z konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem i wie, jakie są jego źródła – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dla porównania w województwie lubuskim zaledwie 11 proc. wie o zanieczyszczeniach powietrza, którym oddycha. 57 procent Małopolan ma też świadomość obowiązywania uchwał antysmogowych, podczas gdy w innych regionach wskaźnik ten wynosi od kilkunastu do 38 procent.

W Małopolsce ekodoradcy działają w 62 gminach; w ciągu ostatnich lat udzielili prawie 600 tys. porad. Sam Kraków prowadzi liczne akcje edukacyjne mające uświadamiać o szkodliwości smogu. Także aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowe realizują projekty na rzecz poprawy jakości powietrza, w ostatnim czasie zwracają szczególną uwagę na problem w „obwarzanku krakowskim”.

Z raportu „Polacy i ochrona powietrza” wynika też, że edukacja nt. ochrony środowiska w Polsce jest wciąż bardzo potrzebna. Tylko dwóch na trzech badanych Polaków wie, że to domowe piece są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, choć dwie trzecie Polaków twierdzi, że bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich.

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego rośnie świadomość szkodliwości smogu – 58 na 100 osób rozmawia o zanieczyszczeniu powietrza z innymi, a 45 na 100 sprawdza bieżącą sytuację w aplikacjach lub intrenecie.

Zwiększa się także krytyczne nastawienie społeczeństwa do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza – ponad 50 proc. respondentów akceptuje zgłoszenie (np. straży miejskiej) potrzeby kontroli paleniska w sąsiednim domu, a w razie wykroczenia oczekuje wystawienia mandatu.

Polacy starają się także bronić przed smogiem w najbliższym otoczeniu, najczęściej ustawiając w domu i pracy rośliny pochłaniające smog (48 proc. respondentów), unikając otwierania okien (38 proc.), korzystając z oczyszczacza powietrza (25 proc.) lub maski z filtrem (12 proc.).

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera