19.01.2021
PL EN
23.11.2020 aktualizacja 23.11.2020

Politechnika Koszalińska przebada pracowników na COVID-19 w ramach programu przesiewowego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Koszalińska przebada pracowników na COVID-19 w ramach zachodniopomorskiego programu przesiewowego prowadzonego m.in. przez Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Uczelnia podała, że testy będą przeprowadzane w jej obiektach od poniedziałku do 27 listopada.

Biuro komunikacji społecznej Politechniki Koszalińskiej podało, iż uczelnia przystąpiła do „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19” we współpracy ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, który jest jednym z jego realizatorów.

W ramach programu przesiewowego PK przebada swoich pracowników.

Jak podała uczelnia, bezpłatne i dobrowolne testowanie rozpoczyna w poniedziałek w swoich obiektach. Badania planuje zakończyć w piątek.

Oznaczenie obecności przeciwciał w krwi to pierwszy etap badania. Ma umożliwić identyfikację osób, które mogły mieć wcześniej kontakt z zakażonymi COVID-19, a także zidentyfikowanie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogłyby być źródłem infekcji dla innych.

Drugi etap badania, czyli badanie molekularne (wymaz) obejmie tylko te osoby, u których w pierwszym etapie wykryto przeciwciała. To pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Zgodnie z założeniami realizowanego od początku listopada programu, przeprowadzonych ma zostać w Zachodniopomorskiem 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi), a w przypadku wyniku pozytywnego, kolejnych 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła).

Testy wykonuje pięć specjalistycznych szpitali: w Szczecinie szpital wojewódzki przy ul. Arkońskiej i szpital Zdroje, w Koszalinie szpital wojewódzki i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc oraz szpital w Gryficach.

Badania skierowane są do osób w wieku produkcyjnym – kobiet między 18. a 59. rokiem życia oraz mężczyzn w wieku 18-64 lat.

Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych zostanie ponad 15 mln zł ze środków unijnych. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ krap/

Copyright © Fundacja PAP 2021