Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.09.2021
PL EN
30.11.2020 aktualizacja 30.11.2020

UŁ nagrodzony za audiodeskrypcję dzieł sztuki i zabytków Łodzi

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 15.03.2020 Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 15.03.2020

Historycy, filolodzy i informatycy z Uniwersytetu Łódzkiego wdrażają w kolejnych muzeach audiodeskrypcję, czyli werbalne opisy dzieł sztuki. Projekt "Widzę bo słyszę" kierowany przez dr hab. Anetę Pawłowską z Instytutu Historii Sztuki UŁ zdobył srebrny medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2020.

Myślą przewodnią Edycji Specjalnej INTARG online było hasło „Innowacje społeczne w służbie wspólnego dobra”.

Jak informuje biuro prasowe UŁ, projekt „Widzę, bo słyszę: audiodeskrypcja – współczesne wsparcie osób z dysfunkcją wzroku w kontakcie ze sztuką” zwiększa szanse osób niewidomych i niedowidzących z niepełnosprawnością wzroku w dostępie do dóbr kultury. Naukowcy we współpracy ze studentami wykonują opisy audiodeskrypcyjne na potrzeby kolejnych placówek muzealnych, w tym Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi czy Muzeum Fabryki. Wsparcia w zakresie komercjalizacji badań udziela Centrum Transferu Technologii UŁ.

Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome lub słabowidzące mogą zapoznać się nie tylko z obrazami w przestrzeni muzealnej, ale również poruszać się świadomie po zabytkowej przestrzeni części Łodzi.

"Dążymy do tego, aby muzea projektowały, a potem stosowały nowoczesne metody pracy. Aby pracowały w trybie koncepcji muzeum otwartego – także na potrzeby niepełnosprawnych" – wyjaśnia dr hab. Aneta Pawłowska.

Oprócz humanistów z Wydziału Filozoficzno-Historycznego i Filologicznego w projekt zaangażowani są również naukowcy i studenci Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. W skład zespołu kierowanego przez dr hab. Pawłowską wchodzą: dr Anna Wendorff, dr inż. Artur Hłobaż, dr Julia Sowińska-Heim, dr Kinga Sygizman oraz Adam Drozdowski.

PAP - Nauka w Polsce

kol/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021